Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Талисман срещу лоши очи и болести

Ангел Гоев: "Благодарение на обредната си направа, талисманът има способност да спира злото. Но човек трябва сам да го почувства и да го избере за свой личен пазител"

4
Старинни амулети и талисмани, изработени от доц. д-р Ангел Гоев по технология на траки, славяни и прабългари, са подредени в музей Кръстатата казарма във Видин
Снимка: Ваня Минева

Въпросът за вярата е станал също толкова чувствителен, колкото и въпросът за етническата принадлежност и сексуалната ориентация- тези неща сам си ги избираш, те са интимни и никой няма право да ти се меси в тях. И все пак- може ли един амулет да ти помага, това се опита да разбере стажант-репортерът в Радио ВИДИН Деница Пламенова.

"Имам талисман и това е една снимка, на която сме аз и моята майка. Винаги я нося със себе си и това наистина ми носи някакво успокоение... Винаги нося със себе си иконата на Света Богородица с младенеца и едно малко кръстче, което е специално от Кръстова гора"- споделиха жители на Видин.

Повечето от случайно попитаните събеседници на Дени признават, че не вярват в силата на амулетите и не носят талисмани. За други това е твърде лично решение, за което не желаят да говорят. По-възрастните участници в анкетата, които признаха, че имат талисмани, споделиха, че ритуалните предмети до голяма степен са свързани с църковната символика. Тийнейджери пък споделиха, че талисманите им помагат в училище.

Старинни амулети и талисмани,  изработени от доц. д-р Ангел Гоев по технология на траки, славяни и прабългари, са подредени в музей Кръстатата казарма във Видин, Снимка: Ваня МиневаСъмнения в силата на талисманите няма един от малкото живи български майстори на оригинални амулети и талисмани- етнографът Ангел Гоев, който е доктор по история. Автор е на над 60 научни публикации, студии, статии и на над 390 научно-популярни издания в областта на българските народни вярвания и обичаи, с акцент върху тяхната магическа част. Освен че ги изучава, Ангел Гоев от 15 години избработва амулети и талисмани по древни предписания, съобразявайки се със старите български вярвания и традиции. С него се срещнахме, когато подреждаше своя самостоятелна изложба в музея "Кръстата казарма" във Видин:

"Всяка една традиционна култура си има своите начини и форми. Амулетите и талисманите са част от защитната система на нашия народ. От дълбока древност човекът попада в агресивна среда и се старае да изгради система за защита- физическа и психическа. Една малка част от нея са амулетите и талисманите. Според вярванията те са предмети на силата, които имат способност, благодарение на обредната им направа, да спират злото и да го прогонят"- казва Ангел Гоев.

Старинни амулети и талисмани,  изработени от доц. д-р Ангел Гоев по технология на траки, славяни и прабългари, са подредени в музей Кръстатата казарма във Видин, Снимка: Ваня Минева

Изложбата с амулети ще бъде в "Кръстата казарма" на Видин до края на лятото.


Ако вярвате, че талисманът помага- вижте я. За да стане персонален амулетът, трябва всеки сам да го хареса, да го почувства и да го избере за свой личен пазител от злото.

Амулетите и талисманите от древността и до днес са символ на защита от злите сили.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00