Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разходка из Ботевград

8
Снимка: Исторически музей ботевград
Поредния маршрут, удобен за кратка екскурзия ще ви представя днес. Ограден от Стара планина, само на 60 км от София по посока Варна, се намира Ботевград. Спокоен и чист, с гостоприемни хора и интересни обекти за туристите. С всичко това ме запозна очарователният директор на местния исторически музей Тодорка Коцева. Тя е толкова влюбена в музея, че й се възхитих от все сърце.


Идеята за създаване на музей в Ботевград се заражда през далечната 1936 г. по инициатива на директора на местната гимназия Асен Стефанов. На 24 май 1959 г. тържествено е открит Общ народен музей в приспособената къща на Манчо Вълков.

Снимка: Исторически музей БотевградС усилието на сегашния кмет Георги Георгиев и Общинския съвет, на 3 май 2011 г. е открита новата сграда на историческият музей- изцяло построена с общински средства!

15 000 единици фонд от оригинални документи, снимки и вещи включва фондът  на музея. Като исторически обхват сбирката съдържа всички периоди от човешката история- от праисторията до Новата и най-нова история. Функционира и салон на изкуствата, в който се организират много културни  събития.

Историята и настоящето на музея са добре представени в интернет пространството, на адрес museumbot.bg. Там можете да направите виртуална разходка и да се мотивирате да разгледате музея и на живо.

"Откакто музеят се намира в новата си сграда, работим без почивен ден и без обедна почивка от 9:00 до 18:00 часа - горда е Тодорка Коцева. В него се намира печатът на часовниковата ни кула, която е един от стоте национални обекта.

Снимка: Петя Генова Личен архив Каня ви да посетите и нашия филиал- килийното училище в село Боженица, което е на 206 години."

В Ботевградско още може да се посети и последната крепост, паднала под османско владичество, Боженишки урвич също в с. Боженица. Там се намира единственият скален надпис на севаст Огнян.

Интересен е и Врачешкият манастир- само на два километра от Ботевград. Тук е и единственото жабешко блато, където се събират стотици планински жаби, за да излюпят яйцата си. Това става при първото топене на снеговете през февруари. Учените смятат, че миграцията е възникнала преди 10-12 хиляди години, в края на последния ледников период и е единствена по размера си в света.

"Може да се види костница на Ботевите четници, такава каквато няма никъде. И изобщо, когато говорим за Ботев, може да се посетят много места, свързани с четата.

Снимка: Исторически музей БотевградБлагодарение на паметта, която пазим за тях, ние сме получили и името на Ботев преди 80 години."


Каква е кухнята на този край разказва моята чаровна гостенка в края на нашия разговор.

Две  са редовните събития в града- 1 декември- празника на Ботевград и Разпети петък- когато се провежда традиционен събор, още от времето, когато градът е носел турското име Орхание. Традицията повелява на този ден да се купи керамичен съд за здраве. Това е свързано с библейската история, че когато  Мария Магдалена помолила Исус Христос за опрощаване на греховете, събирала сълзите си в такъв съд. Закупуването на такъв съд на Разпети петък символизира желанието на човек да бъдат опростени греховете му. На този събор идват производители и търговци на глинени съдове от цялата страна.

И накрая искам да завърша с една поучителна история, която напълни сърцето ми- не обичам да говоря за управници, но искам отново да спомена името на сегашния кмет на Ботевград- Георги Георгиев. Когато става градоначалник, той пожелава музеят да е безплатен за посетителите- "Какъв кмет ще съм аз, ако не мога един музей да издържам", били думите му. И тъй като това по закон е невъзможно, той убедил Общинския съвет да се сложи символична такса.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50