Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще плащаме ли такса смет според количеството отпадъци

Снимка: Радио ВИДИН

Предложение на Министерството на финансите за справедливо плащане на такса смет обсъди Националният съвет за тристранно сътрудничество това лято. Идеята получи подкрепа, като предвижда три основи, които могат да се ползват за определяне на таксата. Първата е индивидуално измерване на битовите отпадъци в имота, втората - количеството отпадъци съобразно броя и вместимостта на необходимите съдове и третата основа е определяне на таксата спрямо броя на ползвателите на услугата в имота. Таксата за отпадъци в момента се определя според данъчната оценка на недвижимия имот. Срещу новата методика се обявиха общините. Според тях това ще доведе до драстично поскъпване на такса смет за населението за сметка на едрия бизнес. Заради забавеното одобряване на методиката и законопроекта общините също така няма да имат време да я въведат. Ако предложението получи одобрение, то новите правила трябва да започнат да се прилагат от следващата година.

Видинчани са скептични по отношение на идеята, показва анкета на Радио ВИДИН:

"Не сме запознати, но не знам кой ще определя тези количества и как ще ги определят ... Да не стане както с всяко друго нещо за сметка единствено на монополите ... При нас специално няма никакъв ред и мисля, че и тази идея няма да се осъществи."

Кметът на Община Белоградчик Борис Николов подкрепя идеята. С него разговаря Иванка Петрова.

"Идеята е превъзходна, но проблемът на нас българите ни е в самата реализация. Подкрепям тази идея и мисля, че това е справедливо за данъкоплатците. Ако държавата инвестира справедливо и коректно в този механизъм, аз го приветствам"- каза Борис Николов.

В Мездра Петко Котларски разговаря с жители на железничарския град за новата идея и методи на плащане на таксата. Мненията на мездренчани са разнопосочни по темата, показа анкетата. Във Враца пък още не е ясно как ще се определя новата такса смет. Сътрудникът ни Жоро Александров зададе този въпрос на Марияна Тонашка, директор на дирекция "Местни данъци и такси" в Община Враца.

"Новата идея за промяна е свързана с това да се търси връзка между използваната основа, респективно начислената такса и реално генерираното количество отпадък от лицата, било то граждани или фирми" - каза за радио Видин Марияна Тонашка.

Един от вариантите да бъде определена новата такса смет е да се направи публично обсъждане на предложението, смятат пък в Община Лом. Там Владимир Недев разговаря с Валентин Вергилов- управител на Общинско предприятие "Чистота". Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00