Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Празнуваме Благовещение

Дойде благата вест

Благовещение е утвърден от православната църква празник през VII век. Той е част от Великденския празничен цикъл. Благовещение се празнува на 25 март. Според Библията на този ден архангел Гавраил съобщава на Дева Мария благата вест, че тя ще роди Спасителя на човечеството - сина Божий Исус Христос. Имен ден имат всички с имена Блага, Благо, Благовест, Благовеста, Благой, Благойна и др. Различни са суеверията на този ден- става се рано, за да е богата годината, трябва да излизаме от вкъщи сити и с пари в джоба, защото ако ни закука кукувицата, да бъдем така през цялата година.


В България Благовещение се свързва и с идването на пролетта, затова на този ден задължително трябва да се яде "нещо зелено". Също така е традиция на трапезата да има риба. Задължително се пече пита, която е намазана с мед и се раздава на съседи и близки. За ритуалите, свързани с този празник в чипровския край потърсихме етнографа от Историческия музей в Чипровци Анюта Каменова - Борин.

"На този ден трябва да се яде нещо сладко, за да ти върви през годината. В нашия край в църквата в село Копиловци има един изключително интересен стенопис от Данаил Щиплията на днешното Благовещение. Авторът е вложил в него цялата си душа и до днес този стенопис продължава да впечатлява специалистите, въпреки че цялата вътрешна фасада на църквата се нуждае от ремонт."

По какво се различава при католиците днешният ден попитахме католическия свещеник отец Пламен Гечев, който ни разказа за празника.

"Смисълът на този празник е еднакъв и при католици и при християни. Ние сме религия на евангелизацията. При нас всичко идва през ухото- самото известяване. На днешния ден ние получаваме блага вест, а живеем в свят, в който непрекъснато получаваме лоши вести" - каза отец Пламен Гечев в "Актуално" в "Посоките на делника".

Днешният празник се почита от много майки, защото св. Богородица е тяхна закрилница. В село Бърдарски геран, където живеят банатски българи разговаряхме с кмета Светлана Караджова.

"Хората празнуват Благовещение в храма. Нямаме особена традиция да празнуваме по домовете този празник, но сме в очакване на Връбница и Великден."

Според народните предания, на Благовец долитат кукувиците и лястовиците, за да донесат благата вест, че зимата си е отишла и лятото е дошло.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38