Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Брегово на празника на труда

7
Снимка: Радио ВИДИН
В "Добро утро, кмете!" в "Посоките на делника" гостувахме на Бреговска община. Ден преди 1 май разговаряхме с кмета Милчо Лалов, за да го попитаме как посрещат празника на труда в община, където безработицата е близо 40%. Кметът не скри, че проблемите в общината с високата безработица са отдавна и повечето проблеми в битието на бреговчани са свързани именно с липсата на редовни доходи. Програмите за заетост също не са решение. Затова и повечето млади са потърсили препитанието си далече, зад граница. 


"В момента в Брегово имаме сключен договор с 15 души- в кметствата по един, а в Брегово за трима души. Какво може да свърши този един човек?! В Бюрото по труда в Брегово регистрираните безработни в работоспособна възраст са около 700 души. Тази висока безработица води след себе си и други последствия. В бюджетната сфера в Общината са ангажирани 280 души. И около 150 души са ангажирани в търговската мрежа. Имаме няколко земеделски фирми на територията на Брегово, но в тях са ангажирани много малко хора. В общи линии това е активното население, което в момента се труди."- каза Милчо Лалов.
СнимкаБезработицата обаче не ги спира да посрещнат празника на труда подобаващо, каквито от край време са традициите в Брегово:

"На 1 май около 600 души ще се включат в честването на Международния ден на труда. Честването съвпада и с едно друго мероприятие- ще бъдем посетени от представители на руското посолство. Ще положим цветя пред паметника на съветските воини в Брегово, на паметника в Балей и на този на съветските летци, който също е в Брегово. Събитието ще бъде в 11:30 часа."  

Поглед и към другите ежедневни проблеми в Общината- разчитат ли на оперативните програми, предвиждат ли се улици за асфалтиране и как ще се спасят от комарите.

Снимка"Комарите започнаха, след 18 часа не може да се излиза. В Брегово има няколко заблатени места, където се развъждат. В рамките на бюджета няма никаква възможност да се отделят средства за борба с комарите. Трябваше държавата да осигури средства от Междуведомствената комисия за бедствия и аварии, защото това е бедствие за нашия край. Разчитам на Асоциацията на крайдунавските общини за това да се чуе в парламента."
- обеща кметът на Брегово.

Попитахме го и какво подготвя общинското ръководство, какви идеи ще се реализират тази година.

Снимка"Подготвяме голям еко проект за около 4000 декара екологично замърсени земи. Предвиждаме възстановяване плодородието на тези земи, замърсени от мини "Бор", Сърбия и възстановяване коритото на язовир "Елещев". Почвата, която ще се изнесе от коритото на язовира ще отиде за насипване на тези замърсени земи на брега на Дунав. Очакваме да се реализира през 2016 година."
- допълни Милчо Лалов.

Заедно със Стефка Павлова се срещнахме и с хора от Брегово, за да ги попитаме как живеят, какво се променя в общината и доволни ли са от работата на общинския кмет.

"Трудно се живее, няма работа, все по-лошо става. От помощи се препитаваме, на вересия живеем... Младите няма къде да работят, завършили, няма къде да се трудят. Как да се реши проблема ли- може би чрез земята- плодородна е тук. Но кога ще стане- чакаме..."- разказаха хората.

Още за живота в Брегово може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00