Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Петровден празнуват занаятчиите

Ключарството, часовникарството и фризьорството са сред "живите" занаяти във Видин

6
Снимка: Радио ВИДИН
На 29 юни, Петровден, празнуват занаятчиите. Занаятите включват множество дейности, свързани с ръчното изработване на предмети. Те могат да се разделят на традиционни занаяти, при които работата се върши по стара технология, и останалите. Някои занаяти се практикуват от векове, докато други са съвременно изобретение или са резултат от популяризирането на занаяти, първоначално практикувани в много ограничен географски район. Повечето от тях изискват комбинация от умение и талант, но те могат да бъдат научени на по-базово ниво от всеки.

Милчо Цанов е един от интересните творци в Мездренско. Той е дългогодишен дърворезбар от село Моравица. Творбите му са изработени с голяма любов, а от тях лъха топлина.

Снимка"Мен си ме влече от дете да дялкам разни фигурки, или го имаш, или го нямаш, при едни в повече, при други по-малко, а при някои го няма изобщо. Преди години едно момче ми повлия доста сериозно, на топла фурна малко й трябва, и така започнах по-сериозно да се занимавам с дърворезба"- разказа пред Петко Котларски дърворезбарят Милчо Цанов.

За работата на занаятчиите и тяхната любов към работата им, проверка направихме и в Чипровци. Сийка Тачева е потомствена килимарка.

"Научих са на занаята от баба ми и майка ми. Като дете помагах на майка ми в направата на килима, как се правят орнаментите- саксиите, клончето, листата. Занаят се краде- гледаш и се учиш! Изкуството ти идва отвътре"- поясни килимарката пред Лилия Димитрова.

Какви са предизвикателствата пред занаятчиите от Северозападния край на България и кои са "живите" занаяти във Видин- попитахме в занаятчийската камара в града.

Стоян Иванов в часовникарското си ателие"Най-големият бранш са фризьорите. В сферата на услугите почти всичко дължим на занаятчиите- ключарите, каменоделците, железарите, мебелистите, бижутерите, плетарството и везбарството, часовникарството. Всички тези занаяти са "живи", работят във Видин. С нищо нивото на видинското занаятчийство не е по-ниско от това в страната. Има и изчезнали от традиционните в миналото занаяти, като куюмджийството, коларството, гайтанджийството, самарджийството, копринарството, казаслъкът. Те са изчезнали по исторически причини. Същевременно от списъка на занаятите от 126 останаха 56 занаята- отпаднаха хлебарите, сладкарите, ситничарите, голяма група занаяти от строителния бранш и електротехниката"- разказа Стоян Иванов, председател на Занаятчийската камара във Видин.  
 
Вярно е, че човек със занаят никога няма да остане без работа, важно е обаче какво ще избере. Затова попитахме събеседника ни какви занаятчии са нужни във Видин и как се обучават.

"На Видин са нужни двама ключари, двама часовникари, двама мебелисти, три плетарки. Малко са бройките и затова няма как да се организира цял курс или паралелка в училищата. Знае се, че туристите подхранват занаятите, а във Видин трудно или по-малко идват такива, затова е трудно за занаятчиите, но не невъзможно"
- категоричен е Стоян Иванов.

Майсторите пипат с ръцете и със сърцето си. Ние им пожелаваме дълголетие и многобройна клиентела!

Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38