Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За какво ще се изхарчат парите по програма "Региони в растеж"

Снимка: Община Видин
Европейската комисия одобри Oперативната програма "Региони в растеж", средствата за която са на стойност 1.3 милиарда евро и са финансирани от Европейския съюз по линия на Европейския фонд за регионално развитие. Заедно с националното съфинансиране, общият им размер надхвърля 1.5 милиарда евро. Програмата ще действа в подкрепа на регионалните и градските политики за справяне с териториалните различия в страната. Пряка роля в управлението на средствата от ЕС ще имат 39 градски центъра в България. Над 19 милиона лева са определени за община Монтана по приоритетна ос 1 на Оперативната програма.

"По проект по "Техническа помощ" Община Монтана изготви паспорти на 17 проекта на сгради с енергийно обследване. Включени са детски градини, училища, Младежкият дом, Драматичният театър, Библиотеката, Обединеният детски комплекс, читалище "Разум", Историческият и Етнографският музей, къщата на Христо Михайлов. Сключени са договори за изготвянето на 17 проекта, включително парк "Калето" и парк "Огоста"-
коментира кметът на Монтана Златко Живков.

Община Враца получи право да разпредели малко над 23 000 000 лева в рамките на следващия програмен период на ОП "Региони в растеж" до 2020 г. Добър ли е този нов подход при определяне на проектите за финансиране от местните управи, разясни кметът Николай Иванов.

"Този нов механизъм ще ни облекчи и ще даде възможност за по-добро приоритизиране на проблемите, които ще бъдат решавани с финанси по оперативната програма. Около 40% от сумата от 23 млн. лева ще бъде насочен за енергийна ефективност в административни, жилищни сгради, детски и средношколски общежития, отделени са около 9,3 млн. лева. За градска среда за реконструкция на централната пешеходна зона ресурсът е около 7 млн. лв. Около 2 мнл. лева са за образователна и социална инфраструктура"- поясни кметът на Враца Николай Иванов пред Жоро Александров.

За какво ще употребят европейските пари в крайдунавските градове проверихме в Лом. Там ще получат над 17 млн. лева.

"Те ще бъдат насочени в три направления- за подобряване облика на градската среда чрез подобряване на зелените площи, изграждане на нови велоалеи, както и рехабилитация на улиците в града. Пари ще бъдат отделени за ремонт на две детски градини и две училища"
- коментира кметът на община Лом Иво Иванов.

СнимкаЦелта на парите по програма "Региони в растеж" е българските градове да станат по-красиви, по-облагородени и по-добро място за живеене. В това се включват не само улици, тротоари, градска среда, паркове, училища и детски градини, но и културна, социална и здравна инфраструктура.

Видин е общината, която получава най-много средства от Северозапада- 38 139 508 лв. Това е десетият по ред град по обем на средства от програмата. По проект на Община Видин, финансиран от оперативна програма "Регионално развитие" бяха подготвени проекти за седем обекта: Младежки дом, СОУ "Цар Симеон Велики", ПМГ "Екзарх Антим I", музей "Конака", Общински драматичен театър "Вида", Художествена галерия "Никола Петров", пешеходна зона с фонтани и площад "Бдинци". Преди дни кметът на Видин Герго Гергов и румънският му колега Мирча Гуца, кмет на Калафат, подписаха споразумение по трансграничната програма "ИНТЕРРЕГ".

"Донесохме 38 млн. лева по "Региони в растеж". По нея ще бъде финансиран ремонт на музей "Конака" и така ще бъде освободен финансов ресурс, който ще бъде насочен в други приоритетни зони. Така ще допълним нашата програма, тъй като това, което сме разработили, е за над 70 млн. лева"- посочи Герго Гергов.

 За какво още ще бъдат употребени средствата по "Региони в растеж" може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40