Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знаем ли достатъчно за работата на областния управител

Областните управители на Видин- обединени в подкрепа за развитието на региона

Снимка: Радио ВИДИН
В обществено-политическия час говорим за работата на областните управители от област Видин. Областният управител Момчил Станков получи съгласието на четирима от своите предшественици да обединят усилията си в подкрепа на развитието на региона. Това стана по време на среща на тема "Областните управители на Видин - заедно за европейското развитие на областта". В срещата участваха първият областен управител Величко Йонов и заемалите този пост след него Мартин Дончев, Пламен Стефанов и Цветан Асенов.

"Решихме да сформираме публичен неформален съюз, в който да генерираме идеи за развитието на област Видин и да работим заедно в тази насока. Готов съм да приема добрите идеи, които всеки един от тях като областен управител е развивал", обобщи резултатите от срещата Момчил Станков.

"Да има предвидимост и последователност в работата на областния управител, както и изпълнение на политиката, наречена "Европа на регионите" - това каза Мартин Дончев, заемал поста на областен управител - 2001-2005 г.

СнимкаКак да се привличат инвестиции във Видинска област- това ще се опитат да дефинират на регулярни срещи бившите губернатори и настоящият областен управител Момчил Станков.

"Да се газифицира областта, за да стане по-привлекателна за инвеститори и да се реализират проекти за подобряване на инфраструктурата"- този проблем открои Пламен Стефанов, областен управител в периода 2009-2012 година.

В срещата участва и първият областен управител Величко Йонов - 1999-2001 г. Той приветства идеята да се окаже морална и лична подкрепа на областния управител и подчерта, че е най-важна приемствеността в тяхната работа.

"Подобни срещи с бивши и настоящи ръководители да има и в местната власт"- това предложи Цветан Асенов, областен управител 2012-2013 г.

Областният управител е териториален едноличен орган на изпълнителната власт в България с обща компетентност. Той е представител на правителството и държавната власт и провежда политиката на кабинета в поверената му територия. Назначава се от Министерски съвет (не от министър-председателя), като не е мандатен орган - т.е. може да бъде сменен във всеки един момент. Знаят ли хората какви са задълженията на областния управител и кои са най-наболелите проблеми, за чието решение областният управител трябва да лобира?

"Не знам какво точно работи областният управител, но като гледам какво се прави и какво не, имам чувството че трябва промяна, да се изберат други хора... трябват кадърни хора. Има толкова много неща за оправяне- поддръжка на градините, тревите, където се въдят бълхи и кърлежи, змии дори. Важно е управниците да разговарят с хората... Друг проблем на област Видин е безработицата, липсата на инвестиции, некоректните работодатели... Не познавам областния управител, но те- политиците като цяло, са изгубили доверието на хората... Не виждаме стратегия за региона, само приказки"
- смятат хората от Видин.

Най-големият проблем, върху който трябва да се концентрират политиците от Монтана, както и областният управител, е опазването на околната среда, включително незаконната сеч- смята слушател от града на Огоста.
 
Още по темата за работата на областните управители може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40