Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се грижим за средищата на българската духовност и култура- читалищата

Снимка: Пламен Генчев

Във Враца могат да се похвалят с добро състояние на сградата на най-голямото читалище в региона. Сътрудникът ни Жоро Александров разговаря с Иванка Караиванова, председател на настоятелството на Народно читалище "Развитие 1869".

"Цяло лято работехме по ремонта на читалището ни. Спечелихме проект в началото на годината и срещнахме одобрението на Общината и кмета. В близките дни ще направим и тържествено освещаване на обновената сграда. Предстои откриването на есенния сезон в различните школи на читалището"
- каза Иванка Караиванова.

Читалището в Белоградчик е едно от най-старите в района. Създадено е през 1893 година под името "Пчела". В началото на миналия месец започна мащабен ремонт за над 2 милиона лева на сградата на културното средище, което днес се нарича "Развитие".

Читалището в Белоградчик"Читалището се финансира с целева субсидия от националния бюджет. Работим в изключително добър синхрон с Община Белоградчик. По проекта, по който работим, ще бъде извършен цялостен ремонт в различните помещения на читалището. В момента тече цялостен ремонт на покрива, а предстои и ремонт на парната инсталация"- каза пред сътрудника ни Иванка Петрова заместник кметът на Община Белоградчик Росен Младенов.

На територията на община Мездра функционират 21 народни читалища, предаде сътрудникът ни Петко Котларски. Те изпитват финансови затруднения, тъй като средствата, осигурени от държавния бюджет, стигат само за заплати и осигуровки на работещите. Въпреки това, през последните години няма нито един закрит самодеен колектив, те работят на пълни обороти и всяка година печелят награди на национални и международни фестивали. Въпреки че Община Мездра изпитва финансови затруднения, тя продължава да подпомага народните читалища, допълва Петко Котларски.

Селата в Северозападна България постепенно обезлюдяват, а поддръжката на читалищните сгради става все по-трудна. Това обясни пред Христела Александрова кметът на Община Кула Владимир Владимиров.

"В нашата община читалищната дейност е доста добре развита. Кулското читалище винаги се включва в културните прояви, които организираме. За съжаление, читалищните сгради са огромни и това ги прави доста трудни за поддръжка. В нашето читалище са изпълнени частично някои от мерките по "енергийна ефективност", но има още какво да се желае"
- каза Владимир Владимиров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00