Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без мобилни телефони в час- възможно ли е?

Депутатите забраниха използването на мобилни телефони в клас с приети на второ четене текстове в закона за образованието. Миналата седмица от просветното министерство забраниха на учениците да посещават учебните часове с мобилни телефони. Апаратите задължително трябва да са изключени, гласи министерската заповед. Някои учители я посрещнаха с радост, а ученици пък се бунтуват като организират и групички в интернет. Всяко училище ще трябва да изготви и свой етичен кодекс.

Приложима ли е новата министерска заповед за нормите в училище? Попитахме Тони Герасимов, директор на ОУ "Отец Паисий" във Видин как оценява промените.

"Има резон в това решение, но трябва да разграничим нещата. Телефоните, които служат само за провеждане на разговори с техните родители, не са пречка за учебния процес. Но телефоните с допълнителни екстри като интернет и други електронни игри наистина пречат"
- каза за Радио ВИДИН Тони Герасимов.


Свикнали с телефоните си и чата, учениците трудно ще успеят да слушат скучните уроци, вместо да проверяват пощата си във Фейсбук. Потърсихме и преподавателите. Мария Димитрова е начален учител във видинско училище.

"Ще бъде трудно в началото да се въведе подобна забрана, особено в по-горните класове. Обикновено, когато им звънят телефоните, ги пускаме в коридорите, за да си проведат разговорите" - каза учителката.

Марио, Денис и Емануил са съученици от по-горните класове и са категорични, че мобилните телефони могат да им бъдат от полза.

"Понякога наистина е малко прекалено от страна на наши съученици, но не можем без да имаме достъп до телефоните си. Налага се да ги използваме и да сверим някаква информация по даден предмет. Всичко е въпрос на самосъзнание"- казват младите хора.

Стигаме и до поредния абсурд - телефоните са забранени, но не са предвидени санкции. За да спазят закона, учителите трябва сами да се разправят с младите хора. Тогава пък ще бъдат обвинени в посегателство към достойнството на ученика.

"Горещо подкрепям Закона за предучилищно и училищно възпитание, който забрани употребата на мобилни телефони в школата. Знам, че позицията ми ще предизвика вълнения сред тийнейджърите, но пък съм убеден, че ще срещне одобрение от страна на техните родители" - коментира сътрудникът ни от Враца Жоро Александров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00

Проф. Светослав Малинов: При обща кампания евроизборите няма да бъдат видени и чути

Провеждането на избори 2 в 1 има както позитиви, така и негативи, коментира политологът и два мандата евродепутат проф. Светослав Малинов. Според него, от една страна може да се прогнозира, че сливането на двата вота ще доведе до рекордна за нашата страна активност на евроизбори, същевременно е възможно кампанията за евровота да бъде погълната..

публикувано на 10.04.24 в 15:21