Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паметник на цар Иван Срацимир ще има във Видин

5
Снимка: Пламен Коцев
Стана ясно, че във Видин, в началото на парк "Рова", до художествената галерия "Никола Петров", ще бъде издигнат паметник на цар Иван Срацимир. Изработката му е част от проекта за зелена и достъпна градска среда. За скулптурата са предвидени 30 хиляди лева. Как се посреща от видинчани тази идея и ще се превърне ли нейната реализация в повод за нови дебати и критики - предстои да разберем. Хора приветстваха идеята в анкета на Пламен Коцев:

"Страхотно е това. Мястото е удачно - тук се събират много хора. Имам доверие на скулптора и обичам истинските българи ... Ние не умеем да създаваме паметници, а е хубаво да умеем. Просто сме лоши - ако бяхме малко по- добри, щяхме да живеем и по- добре ... Иван Срацимир е емблема за Видин и приветствам тази идея. Хубаво е това за нашия град. Не трябва да сме толкова критични"- такива са част от мненията на видинчани, които успяхме да съберем в една "дъждовна" анкета около мястото на постамента.

Паметникът на Цар Самуил до базиликата Св. София в София, Снимка: БулфотоАвтор на творбата е скулпторът Александър Хайтов, чието има свързваме с направата на паметника на цар Самуил в столицата. Определено той обича да провокира в своите творби. Анжела Каменова разговаря с него.

"Статуята е бронзова и ще бъде с височина 2.20 метра. Царят е изправен с жезъл в дясната ръка, а в лявата държи торбичка с пръст, което показва, че владее земята си. Според мен паметникът ще бъде интересен. Монетите, на които има запечатан лика на Иван Срацимир нямат портретна характеристика. Когато бъде монтиран паметникът, ще разберете къде е провокацията и на тази творба" - каза в телефонен разговор Александър Хайтов.

Историкът Оля Миланова разказа какъв е образът му, според сведенията, които имаме за него:

Изображение на монета с лика на Иван Срацимир"Единствените материали, които показват как изглежда Иван Срацимир по повод поставянето на статуята, която ни предстои да я видим на 18 януари, това са данните от иконографията на монетите на Срацимир. В една от тях- първите монети, които той е сякъл, те са сребърни, от най-силния му период и е показана лилията, жезълът с лилията, брадвата, която е в краката на царя. Той е с корона, тиара и в ръката си държи торбичка с пръст, която да му напомня, че той е земен, т.е. въпреки че е цар, е земен човек."

Иван Срацимир е начело на Видинското царство в периода 1356-1396 година. Роден е в Ловеч в началото на XIV век. Втори син на цар Иван Александър от първия му брак с влахинята Теодора Басараб. Баща му разделя държавата на Видинско царство и Търновско царство.

Статуята на Иван Срацимир се очаква да бъде монтирана на 18 януари.

 Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00