Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защитени ли сме на работното ни място?

Снимка: БГНЕС

Често на работното ни място се сблъскваме с проблеми. Проблеми, свързани с некоректни работодатели. На кого да се оплачем и трябва ли да търпим? Имаме ли права, освен задължения и кой да ни помогне, когато се отнесат към нас несправедливо? Коя е институцията, към която да се обърнем за помощ?

Попитахме и хората чувстват ли се защитени на работното им място.

"Да мисля, че сме защитени ... Не, нямам доверие на Агенцията (Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда"- бел. ред.), защото преди време се случи да ползвам техните услуги, но не съм доволна... Аз си знам правата и ги потърсих, обаче без ефект" - казаха видинчани.

Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" предоставя информация и дава консултации по въпроси, свързани със законността на трудовите правоотношения, правата и задълженията на страните по служебно правоотношение, осигуряване и спазване на изискванията за здравословни и безопасни условия на труд. Тя извършва и контрол по предоставянето на посреднически услуги за намиране и наемане на работа, командироването на български работници и служители в чужбина и трудовата заетост на чужденци в България.

Какви проверки са извършили служителите на Инспекцията по труда във Видин- това попитахме директора на службата в крайдунавския град Илиян Митов:

Директорът на видинската Инспекция по труда бе гост в Посоките на делника"През миналата година са извършени 934 проверки, като констатираните нарушения са 4 245, от които по здравословни и безопасни условия на труд- 2 047. По Закона за насърчаването на заетостта са констатирани 6 нарушения. Отстранени са 7 работника. Имаме съставени 166 акта. Влезлите в сила наказателни постановления са 163 на стойност 170 150 лева. Средният размер на глобата е повишен, в сравнение с предходната 2014 година. Проверките ни са превантивни, като се стараем да бъдем едновременно във всички отрасли. В Агенцията има създаден информационен център и сигнали могат да се приемат и по обикновен, и по електронен път. Бих искал повече граждани да се обръщат за помощ към нас и ние да им бъдем от полза."

От синдикалната организация на КНСБ във Видин отчитат положително съвместната си работа с Инспекцията по труда.

"Имаме подписано споразумение, което изпълняваме стриктно на основата на законодателна база. Във времето Агенцията е доказала, че е надеждна институция, с която може да се работи. Най-често работещите ни търсят за нарушени трудови и синдикални права" - каза Любен Петков, председател на регионалния съвет на КНСБ във Видин.

От офиса на НАП в града направиха едно уточнение, което трябва да знаят всички работещи на 8-часов работен ден.

"Има случаи, при които трудовият договор може да бъде променен от пълен на непълен работен ден от страна на работодателя без знанието на работника. Това може да се разбере само, ако на работника се наложи да получава някакво трудово обезщетение. Затова апелираме към работещите да направят справка в някой от офисите на НАП" - информира Ирена Илиева, директор на регионалния офис.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40