Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 5 юли решават бъдещето на училищната мрежа във Видин

Видинските училища- на санитарния минимум

Снимка: Радио ВИДИН

За предизвикателствата пред образователната система във Видин говорихме в "Посоките на делника". Училищната мрежа е на санитарния минимум, броят на децата всяка година намалява, закриват се паралелки, отчитат експерти. Какво предстои, може ли процесът да бъде овладян, ще има ли още затворени и преструктурирани училища?

Новият закон за образованието влиза в сила след месец- на 1 август. Той поставя нови предизвикателства пред образователната система в Северозапада, която и без друго се бори с проблемите, които създава демографската криза, все по-намаляващият брой на учениците и остаряващият сграден фонд. Приемът в гимназиите след 7 клас отново показа, че децата не достигат. Във Видин не успяха да се запълнят три паралелки, в Монтана също толкова, а във Враца- цели 8. През изтичащата учебна година маломерните паралелки във видинските училища са били 31, все още има и слети, което в никакъв случай не отговаря на съвременните образователни изисквания. Притеснителен е и фактът, че сред закритите паралелки след 7 клас, една е в елитната Природо-математическа гимназия. Проблемът е сериозен, отчете и председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева, която преди дни обсъди във Видин с учители новостите в образователното законодателство и препоръките на Европейския съюз:

"Видин е на минимума училища като мрежа от учебни заведения. Знам, че имате изключително много работа по сградния фонд, по материалния, дидактическия фонд, че имате изключително много работа във връзка с профилираните и професионалните паралелки. Няма друга област в страната, която да е толкова рехава като мрежа на учебни заведения и не само демографските проблеми са в основата, но и много друго проблеми, които съм убедена, че с времето могат да бъдат решени. Ще бъде чудесно, ако успеем да съхраним сегашния статут на учебните заведения при предстоящата трансформация и промяна на статута на училищата. Смяната на наименованията може да донесе по-други асоциации в съзнанието на младите хора. За това, което се случва в област Видин, трябва да се взимат мерки, насочени към грижата към човешкия ресурс."


Очаква се новият закон да сложи в ред негативните тенденции, но образователни експерти отчитат, че е писан преди 8 години, а в динамично развиващия се свят това означава, че вече е остарял и сегашните реалности са съвсем други.

Общинската комисия по образование във Видин проведе среща с представители на институциите, имащи отношение към образованието и визията за развитието му, във връзка с промените в нормативната база. По време на срещата беше обсъдено и бъдещо преструктуриране на училищата заради намаляващия брой на децата.

"Тук е моментът да подходим прагматично. Трябва да върнем години назад и да направим справка за броя ученици и как те намаляват, защото учениците намаляват драстично. На база броя ученици и какво се очаква от детските градини да захрани училищата- от тук трябва да тръгнем, за да си изградим визията как трябва да изглежда образователната структура от училища в община Видин. Ако решим да има "n" брой средни училища, еди-колко професионални гимназии, а след това се окаже, че отдолу няма достатъчно ученици, които да захранят всички тези училища в гимназиален етап, какво правим? В един момент ще настъпи същото, което преди години се случи с тези училища, които се водят средни, но де факто действат като основни. Виждаме и приемът как върви и какъв е броят на учениците- ние де факто не правим прием, а преразпределение на учениците, защото всички, които кандидатстват, биват приети, тъй като броят им е малък, а броят на утвърдените паралелки е висок. Задължително е и да се помисли за това, че не трябва да има дублиране на профили и професии в различните училища, този момент трябва да го изчистим веднъж завинаги. Не стига, че нашият регион върви демографски все по-надолу и по-надолу, но и няма смисъл училищата ни да бълват хора без професия, които не могат да се реализират на реалния пазар на труда", обясни Боянка Никова, старши експерт по организация на средното образование в Регионалния инспекторат по образованието.

По данни на Националния статистически институт през 2000 година в област Видин са се родили 1019 деца, а девет години по-късно- през 2009-а, са 854, т.е. наборът на първокласниците, които тази есен трябва да прекрачат за първи път училищния праг са със 165 по-малко. Това са около 10 училищни паралелки с минималния изискуем брой от 18 ученици. Тук не са отчетени напусналите видинския край деца, заминали с родителите си в други градове или държави, чийто брой също не е за пренебрегване. Простата сметка сочи, че преди 14 години във Видин са родени 575 деца, а седмокласниците днес са 472, т.е около 100 деца от набор 2002 година по една или друга причина не са във видинските училища. Статистическите данни ясно показват, че този проблем ще продължи сериозно да се задълбочава, защото броят на децата, които се раждат в последните години, продължава да намалява с по около 100 годишно, за да стигне абсолютния си минимум до момента през 2015 година, когато са родени едва 565 деца в цялата област Видин- двойно по-малко от преди 15 години. Това, естествено, ще се отрази негативно на видинските училища, защото просто в тях няма да има достатъчно деца и някои от образователните институции няма как да оцелеят в условията на делегирани бюджети.

Ресорните ръководители в институциите във Видин декларират желание да се работи за оптимизиране на училищната мрежа, с мисъл и за децата, и за преподавателите.

"Всички сме обединени около това, че каквото и да има да се случва, въпреки проблемите, които имаме с демографската структура на нашата област, въпреки онова, което ни чака във връзка с новия Закон, всичко трябва да бъде обмислено, бавно, преценено и балансирано. Съобразяваме го най-вече с интересите на всяка една личност- на учител и на ученик", каза заместник-областният управител Елка Георгиева.

"Смятам, че е хубаво да се организира голяма комисия с представители от общинската администрация, от инспектората, синдикати, работодатели, училищни настоятелства, в която да бъде подложен на широко обществено обсъждане начинът, по който ще стане оптимизацията на училищата в община Видин", е мнението на Емилия Николова, директор на Дирекция "Хуманитарни дейности" в Община Видин.

"Всеки ден се мотивирам с едно и също нещо: "Трябва да продължим". Независимо, че продължаваме да губим ученици, независимо, че всеки ден се тревожим за всяко едно работно място, независимо, че виждаме как ще загубим още и още училища, при все че сме на санитарния минимум, трябва да продължим, защото по резултати на учениците сме на едно от най-хубавите места в България и го дължим на онези наши ученици и техните родители, които избраха да останат и да живеят тук. Ще ни става все по-трудно, но няма да се отказваме. За това, какво ще се случва в нашите училища, непрекъснато сме в контакт с Общините и към момента рязка промяна в училищната мрежа не се предвижда. Ситуацията с това, което се предприе за детските градини в община Видин, вече се уталожва, за да предприемем следващите стъпки. В тази посока народната мъдрост "Бързай бавно" ще ни бъде като водещо начало", каза началникът на Регионалния инспекторат по образованието Марийка Василева.

Редакционният екип на Радио ВИДИН смята, че темата е изключително важна. Потърсихме за коментар хората, от които пряко зависи как, къде и под каква форма ще функционират в бъдеще видинските училища- а именно членове на Постоянната комисия по образование, наука и култура към Общинския съвет. След няколко телефонни разговора и обещания, че ще изрази своето мнение чрез нас пред всички вас, Добрин Иванов така и не намери време в рамките на вчерашния ден за това. При покана от страна на журналист от Радио ВИДИН да представи визията си за видинската образователна система, председателката на комисията Десислава Димитрова пък заяви:

"Не се чувствам достатъчно подготвена да говоря за Радио ВИДИН."

Свикнали сме да използваме за общинските съветници клишето "бащите на града", но дали са отговорни родители на видинските избиратели? Сигурни сме, че не намериха време и желание да изкажат мнението си по този деликатен проблем, защото са били заети с решаването на още по-важни за Видин задачи. Сигурни сме, че са добре подготвени и отговорни, че не се крият зад колективната отговорност за важните решения, че са личности, приели за свое призвание грижата за благото на града ни, за децата на Видин, за учителите във Видин. Сигурни сме, че е станало недоразумение и че отговорите, които чрез Радио ВИДИН търсят все по-оредяващите жители на града, ще бъдат дадени, за да не се чудим отново защо всяка година стотици деца напускат родния си град със своите родители, за да търсят по-добро място за живеене.

Предстоят трудни, но и важни решения за бъдещето на видинските училища. Следващата среща, на която ще се обсъждат възможните отговори е насрочена за 5 юли. В нея, освен членовете на Постоянната комисия по образованието към Общинския съвет, представители на общинската администрация и Регионалния инспекторат по образованието, ще участват още директорите на училищата и представители на училищните настоятелства. Ще продължим да следим темата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42