Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обединени училища задържат учениците в клас

Обучението в тях ще е до 10 клас, предвижда новият образователен закон

Снимка: БГНЕС

Вече месец училищата и детските градини работят по новия Закон за  предучилищното и училищното образование. Факт са и първите промени - нови наименования на част от учебните заведения, нови документи, нови печати. Това са стъпките, с които училищните директори трябваше да стартират реформата. Какво следва след смяната на табелите и ще се случи ли промяната, която обществото иска от години- модерни учебни заведения и качествено образование? Отговорите потърсихме тази сутрин в "Посоките на делника". Гост в студиото беше началникът на Регионалното управление на образованието във Видин Марийка Василева. Потърсихме и мнението на директори на учебни заведения.

Предстои да бъдат създадени обединени училища, в които учениците ще завършват обучението си в 10 клас. Тяхната цел ще бъде да задържат децата в училище, за да не го напускат след завършено основно образование. Разговори за създаването на обединени училища са проведени с кметовете на общините в област Видин, обясни началникът на Регионалното управление на образованието Марийка Василева:

"Имаме идеи за такива обединени училища. Тук на ход са общините. Проведохме поредица от срещи с кметовете на общините, казахме своите идеи, чухме техните и продължаваме да обсъждаме. Идеи за такива училища има както в община Димово, така и в община Видин. Може би с някои от другите общини ще продължим разговорите в тази посока. Ще продължим да работим с кметовете, докато училищата вземат онзи статут, който е най-подходящ за учениците в съответната община. В обединените училища няма да има завършено средно образование. При тях ще има завършен първи гимназиален етап. Учениците ще придобиват степен на професионална квалификация и могат веднага да започнат да работят. Други ще могат да продължат своето образование в професионалните гимназии до завършване на средно образование. Това е възможност там, където има по-отдалечени училища, с по-специален характер на ученическата общност, те да се възползват и да завършват 10 клас. Обединените училища са нещо ново, но те дават възможност учениците да не напускат образователната система след завършено основно образование, да направят още една крачка, да имат възможност да продължават да се образоват. Не е задължително да имаме документ за завършено средно образование и с това да приключим. Това е възможност за продължаване на образованието. Освен това да спре изтичането на ученици от образователната система."  

Марийка Василева, началник на Регионалното управление на образованието във Видин.Законът за предучилищното и училищното образование насочва ясно и точно училищата, в посоката, в която трябва да работят, каза директорът на Профилирана природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин Румяна Петрова. Тя смята, че наредбите следват логиката на Закона и излизат в необходимата последователност:

"Приемам Закона като нещо много добро, той трябваше много отдавна да влезе в сила. Ако се следва логиката на Закона, нещата преминават много плавно, има една последователност, една логичност по отношение на стъпките, които трябва да се правят в училище. Лично за мен доброто нещо е, че всяка една от наредбите, която следва тази логика на поднасяне на материала в Закона, излиза в тази последователност, в която ние трябва да бъдем подготвени. Така че, сега имаме утвърдена Наредбата за информацията и документите, Наредбата за общообразователната подготовка, Наредбата за учебния план и чакам наредбата, която засега е само проект, за профилираната подготовка, тъй като нас изключително много ни касае не толкова фактът, че влизането на учениците ще става на базата на точковата система, която ще се приравни по определена скала, колкото приемът на учениците след 4 клас."

Румяна Петрова, директор на Профилирана природо-математическа гимназия Екзарх Антим I-Видин.
Общо 19 са държавните образователни стандарти. От тях досега са утвърдени 8. Други са в процес на обсъждане и утвърждаване. Наредбите за профилираната подготовка ще бъде факт всеки момент, каза Марийка Василева:

"Стандартът за профилираната подготовка е готов, утвърден, ще го видим във всеки един момент. Той ще влезе в сила от 2020 година. Профилираните гимназии ще имат достатъчно време да осмислят нещата, да организират учебната си работа, да могат да продължат съвсем спокойно в тази посока."

Държавният стандарт за оценяването, който всеки момент се очаква да стане факт, предвижда точкова система за изпитите от националното външно оценяване. Запазва се и традиционното оценяване, като учителите ще бъдат задължени да аргументират оценката, която са поставили. Запазват се текущите, срочните и годишните оценки. Добавя се приравняване към международните скали за оценяване. Класните работи по български език, математика и чужд език остават, контролните - също, обясни началникът на Регионалното управление на образованието:

"Въпросът за съвместното оценяване и с точкова система, и с традиционната шестобална система ще продължи да се обсъжда, развива и усъвършенства така, че наистина учениците ни да получават своите оценки за положения труд и постигнатите знания. Тогава, когато имаме "отличен 6", ученикът да постигне напълно очакваните резултати от учебните програми, а когато имаме "слаб 2", ученикът да не постига очакваните резултати от учебните програми, които са заложени като прагова стойност за успешност. Ето това, всъщност, мисля, че е важното."

До 2 септември училищата трябва да заявят избрания от тях учебник по история и цивилизация за 5 клас. Новите учебници ще бъдат доставени до 14 септември и в първия учебен ден вече да са в училищата. Крайният срок, определен за извършване на доставките, е 17 септември, стана ясно още в "Посоките на делника"

Златка Георгиева, директор на детска градина Детелина-Видин.Новият образователен закон дава възможност на детските градини да бъдат по-гъвкави и да въведат нови форми на организация, посочи директорът на детска градина "Детелина" Златка Георгиева:

"Със Закона за предучилищното и училищното образование има много неща, които са нови, различни и създават възможност детската градина да е изцяло в услуга на родителите. Винаги съм била за това да не е ограничен часът, когато се водят децата, тоест родителите да могат да ги водят, когато им е удобно, да ги прибират, когато им е удобно. Точно тази промяна, която в моята детска градина е от години, Законът е направил сега. Ние вече сме детски градини, в които може да има яслена група, целодневно обучение, полудневно обучение, почасово обучение, гледане на деца в събота и неделя, временни детски градини и самостоятелна форма на обучение, тоест децата да се гледат вкъщи от майките и да правят тестове. Хубаво е, че играта навлиза повече като форма на обучение. Винаги съм смятала, че детската градина е преди всичко възпитателно заведение. Ние трябва да възпитаме нашите деца, защото те преди всичко прекарват повече време с нас и след това да ги подготвим за първи клас."

Усилена е подготовката във всички учебни заведения в област Видин за първия учебен ден. На няколко места се извършват ремонти на отоплителните инсталации. Дори и да не приключат до 15 септември, те няма да попречат на откриването на учебната година, беше категорична Марийка Василева. По отношение на учителите тя не очаква да има недостиг. Първокласниците се очаква да са 698, а общият брой на учениците, които училищата ще посрещнат в първия учебен ден, да е близък на завършилите миналата година- 8 700 ученици.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00