Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честит празник, докторе!

2
Снимка: БГНЕС

На 19 октомври почитаме паметта на всебългарския небесен покровител - преподобни Йоан Рилски Чудотворец и отбелязваме Деня на българския лекар. Той се чества от 1996 г., когато Българският лекарски съюз избира за покровител на медиците Св. Иван Рилски.  

На фона на празника ви срещаме с една млада лекарка от видинската болница "Света Петка" -  педиатъра д-р Петя Георгиева. Тя е завършила университета в Крайова и работи в лечебното заведение от 2014 година. Между две натоварени дежурства разговаряме с нея за избора и предизвикателството да бъдеш лекар.

Д-р Петя Георгиева, педиатър в МБАЛ"Харесва ми още от дете да помагам на хората. Беше ми мечта. Трудно беше, но стъпка по стъпка успях. Предпочетох да се върна във Видин заради семейството ми. Професията не ми е трудна, защото ми харесва. Е, има и трудности, но се преодоляват. Колегите много ми помагат и ме приеха добре в колектива. Лекарската професия е предизвикателство. Хората ни гледат с надежда и очакват да им помогнем. Сега има много болни дечица и ни е много натоварено. Избрах педиатрията, защото искам да лекувам деца. Преминах много модули, но се спрях на нея. Натоварена е лекарската професия, но намирам и време за забавления. Специализант съм в момента. Почти всички мои колеги заминаха в чужбина. Още не съм решила, като завърша специализацията дали ще замина. Заминават заради по-високото заплащане. В нашата работа "жертвите" са хората от семейството, защото остават на заден план. Пожелавам на моите колеги да бъдем добри и да помагаме на хората."

През 2014 година, освен д-р Георгиева, във видинската болница са постъпили още само 4 млади лекари - 1 в ортопедията, 1  пулмологично отделение и двама в реанимация. Средната възраст на лекарите е 55 години.

Всички знаем, че да си лекар е много отговорно и хуманно занимание, а лекарите най-добре знаят колко тежка е професията.
 
"Надяваме се нещата при нас, лекарите да се подобрят. Има надежда. Искаме по-високи заплати и по-нормални условия за работа. Трябва да има цели. Ако няма цели,  то няма да има прогрес. На колегите пожелавам да бъдат здрави, семейно щастие и да не забравяме в тези тежки години, че трябва преди всичко да бъдем хора", споделя за Радио ВИДИН опитния педиатър д-р Олга Буданова.

По повод празника на лекарите потърсихме мнението на видинчани "Какъв трябва да е лекарят?":

"Лекарите трябва да са добри. Да посрещат учтиво хората и учтиво да ги изпращат. Пожелавам им здраве и успех в работата...Лекарите трябва да бъдат търпеливи най-вече. С тая здравна реформа освен търпение друго не им пожелавам. Здраве, успехи и търпение им пожелавам...Лекарите нека бъдат лекари. Дали са Хипократова клетва и нека я спазват... Добрият лекар трябва да е добър професионалист, да е съпричастен към своите пациенти и отговорен. Пожелавам им да останат в България. Ние всички знаем, че имат трудности, но нека проявят търпение... Добри лекари? Останаха ли такива тук... Добрият лекар трябва да е преди всичко човек. Пожелавам им успехи и по-високи заплати, отговарящи на това, което правят..."

Екипът на Радио Видин честити празника на всички български лекари! Пожелаваме Ви здраве, щастие и много професионални успехи! Надяваме се, че съвсем скоро и в България вашето съсловие ще получи нужния респект и уважение от страна на обществото и на управляващите. Надяваме се, че съвсем скоро ще е престижно да се работи като лекар в България и младите медици няма да мечтаят за кариера отвъд граница. Още веднъж, честит празник и бъдете горди, че сте избрали най-хуманната професия!

Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40