Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Хърлец очакват ремонт на пътя до Козлодуй напролет

7
Центърът на Хърлец
Снимка: радио Видин
Село Хърлец се намира в община Козлодуй, на около 12 км от общинския център. Върху землището му е построена първата на Балканите атомна електроцентрала - Първа атомна, която се намира на 3 км от центъра на селото. Името му означава геран, кладенец, бунар и има вековна история. В днешни дни населението е около 2 200 души. Искат да имат по-добри условия за живеене и асфалтирани улици, а на кмета си препоръчват да е още по-упорит в работата си. Това казаха пред Красимир Каменов.
 
"Доволни сме от кмета, горе-долу добре се живее, хубаво ни е, но има нужда от по-добри улици. На кмета пожелаваме да полага повече усилия, да се бори за повече, да работи за хората"- казаха жители на Хърлец.


Кметът Огнемир Симов управлява втори мандат. Стреми се да подобри инфраструктурата в селото, поставил си е и друга задача- да подмени ВиК мрежата. Eдин от големите проблеми е лошото състояние на пътя Козлодуй-Хърлец, но е получил уверение от Общината, че до пролетта на следващата година ще бъде ремонтиран заедно с околовръстното шосе на Козлодуй. Средствата са осигурени чрез Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци", предвидени за изграждане на Национално хранилище за радиоактивни отпадъци. 

Късноантичният кастел и ранновизантийски град "Августа" се намира в местността "Калето", на пет километра северно от Хърлец. Достъпът до него е по частично асфалтиран път. И този проблем скоро ще бъде решен, обеща кметът в разговор с Цветомир Цветанов.


Огнемир Симов, кмет на Хърлец, Снимка: Радио ВИДИН"Имаме изработен проект за подмяна на ВиК-то, подаден към Община Козлодуй, надявам се да получи финансиране. Средства очакваме и за ремонта на центъра и читалището. Ще го санираме и ще ремонтираме площада. Имаме и подаден проект за основен ремонт на пътя Козлодуй-Хърлец до крепостта, като целим да подготвим инфраструктурата, а след това да търсим вариант крепостта да бъде туристическа атракция. В момента от нея има възстановена част от северната стена и са правени проучвания"
- каза кметът.


Селото е "живо" благодарение на близостта на Атомната централа и възможностите за работа там на местните хора. Започнало е и изграждането на хранилище за радиоактивни отпадъци в близост до централата, което притеснява местните хора, но експерти са обяснили, че ще бъдат взети всички необходими и съвременни мерки за безопасност. 

В Хърлец имат детска градина със стотина деца, запазили са и основното училище, развиват активно самодейност, каза още кметът Огнемир Симов. 

Църквата "Успение Богородично" е пазител на българския дух за хърлечани. От плочата, монтирана на западната стена на храма е видно, че той е паметник, построен 1884 г. В навечерието на неговата 111-годишнина му е направена вътрешна реконструкция - възстановени са иконописите по стените и е ремонтиран изцяло олтарът. Ремонтът е извършен безплатно от студенти от Художествена академия в София.


Още за Хърлец, за наименованието и историята на населеното място може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00

Проф. Светослав Малинов: При обща кампания евроизборите няма да бъдат видени и чути

Провеждането на избори 2 в 1 има както позитиви, така и негативи, коментира политологът и два мандата евродепутат проф. Светослав Малинов. Според него, от една страна може да се прогнозира, че сливането на двата вота ще доведе до рекордна за нашата страна активност на евроизбори, същевременно е възможно кампанията за евровота да бъде погълната..

публикувано на 10.04.24 в 15:21