Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Жоро Николов: Умора и задъхване подсказват, че сърцето страда от студа

Наблюдава се увеличение на инфарктите, каза д-р Николов.
Снимка: Радио ВИДИН


Ниските температури свиват съдовете на сърцето и то се кръвоснабдява по-лошо, отколкото при топло време. Признаци, че сърцето страда от големия студ, са умората и задъхването при извършване на обичайни дейности. Това каза в предаването "Направление здраве" по Радио ВИДИН кардиологът от Белоградчик д-р Жоро Николов и апелира, ако се появят тези симптоми, да се потърси помощ от сърдечен лекар.

Ниските температури влияят и на кръвното налягане. Затова през зимата то трябва да се измерва всеки ден. Хипертониците в България са над 1,7 млн. души. През най-студените дни от годината те приемат по-големи дози от своите медикаменти и така поддържат кръвното си в нормални граници, обясни д-р Николов:

"Кръвното налягане определя жизнеността на човека. При здрав човек то трябва да е 120 на 80. Големите студове водят до свиване на кръвоносните съдове. Когато кръвоносните съдове са свити, налягането зад тях е високо. Оттам страдат сърцето, мозъкът, бъбреците, очите. Така че, мерете кръвното си всеки ден през зимата. Кръвното налягане е 3 вида - основно, измерено сутрин след ставане; случайно, измерено по време на работа; и добавъчно кръвно, измерено, когато човек е ядосан или изложен на стрес. Стресът качва кръвното, затова го избягвайте.

Лечението на кръвното налягане има три важни принципа, които са за цял живот. Първо, непрекъснатост, тоест нито един ден лечението не трябва да се спира. Второ, комбинираност - лекарства, диета и начин на живот. Трето, волята да се избегнат вредните навици - тютюнопушене и неправилен начин на живот."

От началото на годината се наблюдава увеличение на броя на инфарктите. Причините могат да се търсят както в метеорологичната обстановка и ниските температури, от които сърцето страда, така и в заседналия начин на живот, преяждането по празниците и злоупотребата с цигари. Всичко това влошава кръвоснабдяването на сърцето и оттам по-често стават инфарктите.

Празниците отминаха, килограмите останаха. Затова най-големият въпрос, който ни мъчи сега, е как да се избавим от тях. Отговор потърсихме от Алина Георгиева, ученичка на експерта по диетично хранене д-р Георги Гайдурков и лектор по хранене.

"Наистина след празниците ние много сме прекалили с храните и напитките и храносмилателната ни система е много натоварена, и затова е нужно да ѝ дадем малко почивка. Това можем да го направим като изключим тези неща, с които сме се хранили по празниците - обилните трапези, лошите комбинации. Аз препоръчвам и правя няколко разтоварителни дни, да кажем 3. В тези 3 дни можем да се храним предимно с плодове или плодове и салати, за тези, които са по-чувствителни към глада. От моя опит и от близките ми виждам, че когато човек влезе в един такъв режим, самият организъм не изпитва глад. Плодовете позволяват организмът да използва голяма част от енергията си за очистване, защото те буквално не използват никаква енергия за усвояването."

Алина Георгиева, ученичка на експерта по диетично хранене д-р Георги Гайдурков.
По време на разтоварителните дни задължително се приемат много течности, обясни Алина Георгиева:

"Организмът сам дава сигнали за жажда. Хубаво е, когато ядем, да не пием, защото се разреждат стомашните сокове. По-добре е да се пие преди хранене, отколкото след хранене. Много важно е сутрин, когато станем, първото нещо, което приемем, да е течност.  Най-добре е това да е вода, защото организмът е много подкиселен от вечерта, от нощта. Много хубаво е да изцедим половин или един лимон, да затоплим чаша вода и да я изпием на гладно. Това чисти много токсините и много алкализира организма."

Преминаването към нормалния режим на хранене трябва да стане постепенно, като първия ден се добавят задушени зеленчуци или сварени картофи. На следващия ден към менюто може да се добави и някаква белтъчна храна. Много важно е как се съчетават храните, обясни Алина Георгиева:

"Всяка храна има технологично време, през което преминава през храносмилателната система. Например, плодовете най-лесно се разграждат, на тях са им необходими между 15 и 40 минути. След това са въглехидратните храни - ориз, картофи, тестени. Те изискват едно pH както в устата, така и в стомаха. И накрая са белтъчните храни, които имат най-дълъг престой в стомаха, най-бавно се усвояват. Затова е много важно, когато се храним, да избягваме тези комбинации. Като знаем, че плодовете минават най-бързо през стомаха, нека да ги ядем отделно. Когато ги изядем накрая, само се получават гнилостни процеси и организмът не се ползва от тази храна. Същото важи и за въглехидратите и белтъците. Например, картофи с месо, тоест въглехидратна и белтъчна храна. Те имат различно време за усвояване и изискват различно pH. Затова е добре първо да си хапнем картофите и след това месото. Този начин на хранене предотвратява йо-йо ефекта. Той позволява да има много по-малко токсини в процеса на храносмилане и усвояване, отколкото когато го изядем смесено."

Повече по тези и останалите теми в предаването може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50