Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко безопасни са антените на мобилните оператори

Снимка: Радио ВИДИН

Навлизането на новите и модерни технологии, които ползват интернет, налага поставянето на базови станции или антени на мобилните оператори. Антени са поставени на всякакви сгради, включително и на жилищни блокове. Една такава антена има на блок "Златен лев" във Видин. Преди десетина години, когато е поставена, домоуправител е бил Гено Първанов. Той обясни, че дошли представители на мобилен оператор и поискали съгласие да поставят антената. Събирали парите от наема и успели да санират входа.

"Попълнихме всички декларации. Жалби имаше много и продължава да има жалби, защото всичко опира до парите- че ние взимаме, а те не взимат. Наема сме си събирали, не сме го харчили, имахме си и наши пари и от това сме направили ремонт. Не виждам какви притеснения. Къде да бъдат тези клетки- горе в Космоса? Ако са другите ние ще почнем да се оплакваме и обратното", каза Гено Първанов.

Живеещите във входа нямат здравословни проблеми и оплаквания от антената. Казват, че се извършват замервания от здравните инспектори.

Антените на мобилните оператори са източник на електромагнитно лъчение и най- често са монтирани по високите етажи, покриви и калкани на сгради. По- рядко се изграждат като индивидуални строежи в поземлени имоти. Това са антени, които излъчват радио вълни, това не е йонизиращо лъчение, но то е от т.нар нейонизиращи лъчения, които са нормирани като мощности и които режими на работа трябва да бъдат следени. От 1991 година действа Наредба №9, в която е упоменато как се изгражда базова станция.

Снимка"Когато се изгражда една такава базова станция на мобилни оператори и преди нейното въвеждане, инвеститорът заедно с контролните органи трябва да извърши измерване в определени контролни точки около антената и това измерване се извършва по утвърдена методика при уточняване режимите на работа на тази антена. За да се постави тази базова станция, трябва да се иска разрешение за строеж от Общината", коментира политикът и професор по физика Вили Лилков.

В България нормите по отношение на мощността на излъчване на тези антени са щадящи здравето на населението- 10 µw на квадратен метър е допустимата мощност на една такава антена:

"В сравнение с изискванията в някои други държави, е доста по- ниско като праг и е щадящо здравето на населението. Има и изключения в Европа- Кипър, Залцбург, където допустимите мощности са по- ниски. Но трябва да бъде ясно още, че всяка една от тези антени, които са поставени, не излъчват в цялото пространство, тяхното най- силно излъчване е обикновено до 40-60 метра от антената и то под определен ъгъл. Обикновено 65 градуса хоризонтално и около 7 градуса вертикално. Те излъчват в конус, така че много е важна, когато се слага една такава антена, нейната насоченост. Недопустимо е те да бъдат насочени към прозорците на жилищни кооперации, които са на 10-15 метра, защото много често хората изпитват големи страхове."

В Регионалната здравна инспекция /РЗИ/- Видин има публичен регистър на поставените антени. Всеки, който желае да се информира къде на територията на област Видин има поставени антени, може да го направи в интернет, на сайта на РЗИ.

Снимка"На територията на област Видин има 98 обекта на нейонизиращи лъчения. Тези данни са до края на 2016 година. В цялата област, във всички 11 общини, има такива източници на нейонизиращи лъчения. Най- много са на територията на община Видин- 46 базови станции, 7 базови станции има на територията на община Белоградчик, 10 са на територията на община Брегово, 2 на територията на община Бойница, 3 базови станции в община Грамада, 7 са на територията на община Димово, също 7 са в община Кула, 6 базови станции има на територията на община Макреш, също 6 на територията на община Ново село и по две базови станции разпределени в община Ружинци и община Чупрене", каза д-р Марияна Чавдарова, началник на отдел "Държавен здравен контрол" в РЗИ- Видин.

Самите оператори са задължени да уведомят РЗИ-Видин, че съответната базова станция ще функционира. След това се прави и проверка, да се установи дали е там, да се прегледат документите от операторите и самата базова станция се вписва в регистъра. В област Видин няма базова станция на територията на детска градина, училище или болнично заведение. Тези базови станции се контролират от отдел "Държавен здравен контрол" в РЗИ- Видин. 10% от самите обекти подлежат на мониторинг всяка година. През 2016 година са проверени 9 обекта. Заключенията от тези измервания са, че стойностите съответстват на изискванията за допустимите нива на електромагнитни полета в населените територии.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00