Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лозя и вино, вино и любов...

Снимка: Радио ВИДИН


В деня на лозарите и винарите, "Земята, която ни храни" преминава под знака на свети Трифон. С Красимира Владимирова, която е главен асистент по лозарство, говорим за миналогодишната реколта и зимния сън на лозите, за местните и за плевелните сортове, както и за любовта- към лозята и към вината.

"Пътят на виното до трапезата не е лек, свързан е с много знания и умения, външни условия и... с божията воля. Ние правим това, което зависи от нас, но има и независими неща, които не можем нито да прогнозираме, нито да предотвратим... След като успеем да произведем една добра продукция, я оставяме в ръцете на технолозите- и тяхната роля не е никак малка..."


Красимира Владимирова е млад и перспективен агроном-лозар. Според нея миналата година бе сравнително добра за лозарите, а гроздето- със задоволително количество и прилично качество. Дългата и студена зима, обаче, може да нанесе щети от измръзване, защото имаше поредни дни с минусови температури. Все още не може да се каже какви ще са щетите, първо трябва да се направи оглед и да се вземат проби, които ще покажат процента на измръзване... Особено опасни са ниските температури при по-капризните сортове:

"Такива са нестудоустойчивите сортове- десертните, но в региона няма големи масиви... Гъмзата е доста капризен сорт, и не понася ниски температури, затова преди резитбата, при нея ще се наложи един по-обстоен преглед. Не само студа и снега могат да повредят пъпките, а и заледяванията- имаше един дъждовен ден, след който паднаха температурите. Получава се обледяване на пръчката, а това е фатално за всички трайни насаждения... Сега растенията все още са в дълбок покой, а функциите им са съвсем забавени- така те по-лесно понасят ниските температури... Все още е рано за резитба, защото не се знае дали няма да има още мразовити дни, а направен веднъж отреза, студът прониква надълбоко и може да загинат пъпки."


СнимкаВсеки регион си има своя местен сорт грозде, с който е известен не само у нас, но и зад граница. Всеки сорт, пък, си знае мястото, на което се развива най-добре. За Видин запазената марка е Гъмза- малко позабравен сорт, който напоследък бележи своето възраждане. Част от живота си Красимира Владимирова е посветила именно на този сорт, и през последните 15 години, наред с научната работа по подобряването на сорта, не спира да популяризира вкусовите качества на Гъмзата:

"Има изключително добри вкусови качества, като купаж или самостоятелно вино- има си и аромата, и цвета, има си онази пивкост и оня плодов послевкус, който е изключително приятен... Мисля, че тази традиция не само, че се възражда, но и търсенето е по-голямо... Надявам се, няма да е далеч времето, когато Гъмзата отново ще превземе пазара... Навсякъде го пишат трапезно вино, но за мен лично, това е едно полусухо вино. Не може сорт, който е гледан от време оно и натрупва захари до 33 процента, няма как да е трапезно вино."

Да бъдем здрави, да ценим хубавото вино, но с мярка, да сме пияни от любов, а не влюбени в алкохола, пожела Красимира Владимирова, която ври и кипи в работа си и е млада и перспективна защитничка на местния сорт Гъмза.

"Врачанска теменуга" пък е марката, която българинът разпознава прекрасно, защото тя е утвърдена през годините. Това е уникален сорт – мискет, който е типичен винен сорт и вирее в района на Врачанския балкан. Именно там, в района на бърдо Веслец, се намира масивът на Тихомир Костадинов.

"Опитваме се да съживим този уникален сорт мискет. Влязохме в бизнеса през 2005 г. Имахме наследствени масиви в района и тъй като там вирее уникалният сорт мискет, беше разбираемо защо избрахме да се занимаваме с лозарство", казва собственикът.

Традиционният сорт се отглежда повече от 120 години, но през последните трудни десетилетия на прехода, позагубил малко от очарованието и славата си. Оригиналното и непотворимо бяло вино днес се произвежда по съвременна европейска технология. Еликсирът се бутилира специално за ЕТ "Тихомир Костадинов“. Врачанската теменуга се отличава със своя светъл сламено жълт цвят, с кристална бистрота и нежен зеленикъв оттенък. Има типичния за този сорт приятен аромат на мискет и акцент на теменужки, откъдето идва и името му.

Кое е било последното голямо изпитание за марката и как местният сорт мискет се е прочул из цяла България, благодарение на Тодор Живков- чуйте в репортажа на Жоро Александров.  

Кажеш ли "Новоселска гъмза", познавачите знаят, че става въпрос за едно от най-хубавите северняшки вина- така започва разказа си Светла Бондова. То е по-скоро светло, но не розе; по-скоро силно, но стилно; вино, което леко се плъзга по вените и ободрява, а не замайва. Днес е Трифон Зарезан по стар стил и новоселяни празнуват деня на своята община. Избрали са днешния ден, защото откакто се е село заселило, се отглеждат лозя и се прави вино и това е най-старият и най-трайният поминък. Допреди двайсетина години беше и основният, защото в бившия Лозаро-винарски комплекс имаше близо 12 хил.дка лозя, гроздето се преработваше в местната винарска изба и пътуваше към световните пазари - в бившия Съветски съюз и страните от общността, но и в Япония, Англия и Съединените щати.

СнимкаДнес в Новоселска община се обработват 6 100 дка лозя, от които 100 дка  са новозасадени. Има и три винарски изби, които са с малък капацитет и обработват преди всичко грозде от собствени насаждения. В последните години млади лозари продължават традиционния занаят на бащи и деди, като ползват средства от държавата и Европейския съюз. Един от тях е Тони Асенов, когото новоселяни познават като Тона Белячин, а гостите на общинския празник- като Стария Трифон в ритуала по зарязването. В деня на лозарите и винарите, обаче, той си има свой ритуал, който спазва, както повелява традицията- чуйте го на местен новоселски диалект.

Да Ви е честит празника, да Ви е хубаво виното и да го пиете с любими хора!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50