Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предимства и недостатъци в политиките за околна среда

Снимка: Радио ВИДИН

Европейската комисия прие прегледа на изпълнението на политиките за околната среда- нов инструмент за подобряване на прилагането на европейските политики. Комисията ще разглежда с държавите- членки причините за пропуските в изпълнението и ще търси решения, преди проблемите да се задълбочат и да се стигне до нарушения.

Пълното прилагане на законодателството на Европейския съюз /ЕС/ в областта на околната среда може да доведе до икономии в размер на 50 млрд. евро годишно за икономиката на Съюза в резултат от по-малко разходи за здравеопазване и по- малко преки разходи за околната среда. Според проучване "Евробарометър" 75 % от гражданите смятат, че европейското законодателство е необходимо за опазване на околната среда в тяхната страна, а 80 % са съгласни, че европейските институции трябва да могат да проверяват дали законите се прилагат правилно.

Изготвени са 28 доклада за държавите членки, в които са посочени националните предимства, възможности и недостатъци; преглед на общите тенденции в области като качество на въздуха, управление на отпадъците, качество на водата и опазване на природата и биологичното разнообразие; препоръки за подобрения за всяка една от страните от ЕС.

СнимкаБългария постигна значителни подобрения на своите екологични показатели от присъединяването си към ЕС през 2007 година досега. Качеството на въздуха продължава да буди сериозно безпокойство. Строителството в зоните от Натура 2000, слабото интегриране на политиката за опазване на природата и биологичното разнообразие в други секторни политики, слабата администрация, както и липсата на адекватни планове за управление и цели за защита на местата от Натура 2000, са някои от главните заплахи за природата и биологичното разнообразие в България.

Основните предизвикателства, пред които е изправена България във връзка с прилагането на политиката и законодателството на ЕС в областта на околната среда, са: осигуряване на по-добро опазване на човешкото здраве чрез прилагане на ефективни и ефикасни решения за намаляване на замърсяването на въздуха; осигуряване и осъществяване на инвестициите, необходими за гарантиране на подходящо събиране и пречистване на градските отпадъчни води; Ефективно прилагане на природозащитното законодателство.

СнимкаEкологичното сдружение "За Земята" и екологичната организация"Грийнпийс"- България излязоха с обща позиция за въглищните централи в България. Организации са притеснени, че правителствата в страната нямат ясен план и стратегия за постепенно затваряне на замърсяващите въглищни централи.

"Причината за общата позиция е, че през последните седмици имаше засилено присъствие на различни провъглищни настроени организации, които призоваваха българското правителство и евродепутати, изобщо хората, които имат въздействие върху политиките за въглищата, да гласуват против приемането на промени в документите за най- добри налични технологии, които позволяват да се намалят вредните емиси, които всяка една въглищна централа може да отделя. Според нас тези промени са положителни и ще помогнат да се намали количеството вредни емисии, които се отделят при горенето на въглища за производство на електроенергия", обясни Теодора Стоянова, координатор на кампания "Климат и енергия, "Грийнпийс"- България.

Редица топлоцентрали и мини не са конкурентноспособни и трупат дългове, въпреки субсидирането им от държавата, казват още еколозите. Призивът за гласуване с "против" при приемането на обновените референтни документи е опит за опазване на тези централи и изкуственото им задържане на работа, с оправданието, че социалните последици могат да бъдат катастрофални. България закъснява критично с въвеждането на програми за разнобразяване на местните икономики в регионите, които зависят от добив и изгаряне на въглища.

СнимкаЖителите на община Чупрене събраха около 1 тон пластмасови отпадъци за последната година. Инициативата е на Общината, която сама се грижи за чистотата. Целта е намаляване на отпадъците, извозвани до Регионалното депо край Видин.

"Много бързо хората откликнаха. Тези кошове, които сами си направихме вършат прекрасна работа и постоянно се пълнят, което означава, че хората откликват на инициативата. Много рядко в тях намираме друг отпадък, битов, който трябва да изхвърляме. И на тази база вече развиваме системата за транспортирането. Закупихме една преса, с която става уплътняването на целия отпадък в едни бали. Намерихме кой да го изкупи. В България е проблем кой да ти изкупи отпадъка", обясни главният специалист по екология Георги Георгиев пред Стефка Павлова.

Разделното събиране на пластмасови отпадъци в община Чупрене продължава втора поредна година. Предстои да бъдат поставени допълнителни съдове, но ще се преговаря и с фирмите за разделно събиране на отпадъците.

Още по темите може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50