Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новоселяни: Партиите не са коректни, няма политическа култура

Единственото, което в Ново село сега не чакат, е пълна лъжица с празни обещания

Колаж: радио Видин
Снимка: Колаж: радио Видин
Вълнуват ли се хората от малките населени места от избори и предизборни обещания? Това е темата днес в "Посоките на делника". Стигат ли предизборните обещания на политиците до хората и какви са очакванията от бъдещите депутати? Анжела Каменова провери настроенията на жителите на Ново село дни преди предсрочните избори на 26 март.

До Ново село кандидати за депутати по време на тази кампания до сега все още не са стигали, или поне хората, с които говорихме, не са запознати. Георги Нинчев и Витко Георгиев казват, че последните предизборни срещи били, когато ги убеждавали за кандидат президентската кампания.

В селото повечето следят изявите на политиците по радиото и телевизията. На някои вече са им омръзнали, други все още имат очаквания:

"Следя ги по телевизията, политиците, хубаво говорят, но дано и да осъществят нещо от това, което казват... Не ме вълнуват много-много политиците... Да, следя кампанията и понякога ме вбесяват. Не става въпрос за обещанията, а за това как се отнасят един към друг от различните партии, не са коректни, няма политическа култура."


Има и хора като Светлана Джукова, които на тези избори няма да стигнат до урните. Казва, че е изпълнявала дълга си като избирател, но пък тези, за които е гласувала досега, не били отговорни към гражданите. Не е мотивирана да гласува и е убедена, че мнозина споделят нейното мнение:

"Може би не съм единственият гражданин, който е възпрепятстван да се стимулира да бъде ангажиран, да живее с амбицията за съпричастност. Какво се прави в този случай- няма да гласувам!"

Иначе, хората в Ново село имат очаквания. Но са останали без надежда, че някой ще ги изпълни. Имало начин политиците да се грижат за хората, но първо да спазят добрия тон помежду си, смята Витко Георгиев и ни разказва история:

"Навремето искали да свалят султана и се събрали на вечеря. Дали им лъжици с дръжка, дълга метър, и... никой на могъл да се нахрани. Тогава им показали как да стане- гребнат и подадат на човека отсреща, той отвръща също с пълна лъжица от негова страна, и така се нахранили. Така се управлява и държавата, казал султанът, ти- на мене, аз-на тебе."

Единственото, което в Ново село сега не чакат, е пълна лъжица с празни обещания. Искат работа, по-добър живот и възможност за младите да не напускат страната.

Друг съвет дава слушател от Враца:

"Да ходят на работа тези, които ги избираме, защото ме е срам да гледам в петък парламентарния контрол. От 240 юнаци и юначки само двайсетина са там. Да имат дисциплина и съвест!"

Целия репортаж по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40