Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майсторството на терзиите в Гайтанци дало името на селото

Там се стягат за събор

7
Снимка: Радио Видин
Видинското село Гайтанци се намира на около 25 км от общинския център. Миналото лято е ремонтиран пътят до малкото населено място, което беше основното искане на местните хора. Сега жителите имат нова молба към кметския наместник и към общинския кмет на Видин, от когото зависи финансирането- да се отпуснат средства за запълване на дупките до гробищния парк. Според хората отсечката, по която има огромни дупки и кал до колене в дъждовния сезон, е дълга около 150 метра. Те искат дупките да се запълнят с чакъл, за да е проходимо, когато навестяват починалите си близки. Оплакват се и от мобилните оператори, защото обхватът на телефоните се губи постоянно.

"150 метра от асфалта до гробището, не можеш да минеш, разбито, кално, зимно време не можеш да отидеш на гробища. Това ни е основният проблем. Ние сме малко останали тук- през три къщи по един-двама... Кажи на кмета: бабите и дядовците искат пътят да се оправи...", настояха хората.

СнимкаВенелин Рангелов е кметският наместник на Гайтанци от 2015 година. Освен с ремонт на пътя миналата година, се хвали и с новата площадка с беседка и пейки, направена по програмата за местни инициативи. Новият им проект за това лято ще бъде автоспирка, за което ще им отпуснат 2000 лв. А за пътя до гробището кметският наместник казва:

"Подал съм сигнал до Общината. Идва комисия, която изследва сградата на кметството и пътищата. Обещаха запълване на дупките, но само в селото. Показах им и пътя до гробището и те си отбелязаха да дойдат и да го баластрират и да го утъпкат. Сега ще чакаме да дойдат като има нареждане отгоре..."

Изоставеният салон в село ГайтанциЧиталището и салонът на село Гайтанци са в историята. Книгите по прашните рафтове още чакат читателите си. Затворен в очакване на по-добри дни, които никога няма да дойдат, е и салонът. Сцената и редовете столове чакат публиката си... Самотни са и катерушките, чакащи внуците да дойдат, описа картината кметският наместник.

Работещ два дни в седмицата е импровизираният лекарски кабинет, където д-р Конов приема пациентите си. Обичайно той изпълнява и поръчки с рецептурните книжки за лекарства. 

Лекарският кабинет в село ГайтанциКато добра придобивка за местните хора е промяната в транспортната схема на частния превозвач, който обслужва селото, каза Венелин Рангелов. На среща с превозвачите, той е издействал автобусчето да идва в неделя вечер, за да прибира пътниците, които на другия ден са на работа в града. Пенсионерите от селото пък могат да пестят с новите карти за пътуване, които им струват само 5 лева на месец, без ограничение на курсовете.

Името на Гайтанци идва от някогашните занаятчии- шивачи, които се заселили постепенно там. Правели гайтани за дрехи, като били известни с майсторството си в цялата околия. Историята на селището е описана в две книги на местни автори- "Живи въглени" на Камен Нинов и "През този живот" на Богдана Петкова.

"По онова време в Гайтанци е нямало железар, затова повикали дядо Пуно от с. Орешец. Също не са имали майстор-шивач, навремето ги наричали терзии. Затова повикали дядо Велко, пак от Орешец. Същият човек изработвал гайтани, с които украсявали белите дрехи. От околните села идвали тук да купуват гайтани. Така останало името на селото- Гайтанци", пише в книгата на Камен Нинов.

Празникът на село Гайтанци е обичайно на 1 май. Заради това, че датата се пада през седмицата, съборът ще бъде в събота, на 29 април. Музика ще свири на площада, каза още кметът Венелин Рангелов.

Още разкази от село Гайтанци може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38