Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли смисъл от казармата?!

Снимка: БГНЕС


Да се върне ли задължителната казарма в България? В "Посоките на делника" гледната точка е на бивши военни от Северозапада.


Новоизбраният вицепремиер и министър на отбраната Красимир Каракачанов не изоставя идеята си за връщане на задължителната казарма, въпреки че предложението не беше прието в програмата за управление на кабинета "Борисов 3". В програмата, която е разписана от ГЕРБ и Обединени патриоти, се говори за доброволна военна служба, но пък Каракачанов ще настоява в програмата да се запише и проучването на опция за връщане на наборната военна служба.

По думите на госта в студиото Димчо Георгиев, председател на местната структура на ВМРО във Видин и бивш военен, "желанието на всички патриоти, не само на ВМРО е за връщането на задължителната военна служба. Непосредствено след Освобождението, опълченците, които представляват българската войска, остават на служба. Навремето, при социализма имаше един такъв лозунг: "Защитата на Отечеството-  върховен дълг и въпрос на чест за всеки българин!". Казармата изгражда в мъжа качествата на колективизъм, на ред, които в днешно време отсъстват у младите хора. Ще е трудно със сградния фонд, защото той е разрушен, разграбен. Аз разбирам младите хора, не им се служи, те това го отчитат като загуба на време. Това донякъде е така! "

Идеята за връщане на казармата ВМРО предложи и по време на втория кабинет на ГЕРБ. От Патриотичния фронт изготвиха два законопректа в тази посока, но те бяха отхвърлени от парламента. Военното министерство тогава изготви анализ, според който връщането на задължителната казарма ще изисква значителни финансови и организационни ресурси. Всъщност само преди 10 години, България се отказа от наборната армия с решение на Народното събрание.

"По въпроса за наборната служба се провежда един дебат в нашето общество. Обществото ни е разделено, не че по много други въпроси е обединено. По-възрастните, които са служили и са разбрали какво е направила службата за тях, са за връщането на наборната служба. По-младите, които не са служили- са против. От коментарите им в интернет се разбира, че за наборната служба знаят само негативни неща и то в преувеличена степен. Право да ви кажа, че най-интересното е, че някои наши политици са изпаднали в това положение и приписват какво ли не на наборната служба. Много съм впечатлен от факта, че младите жени, за разлика от младежите оценяват наборната служба в повечето случаи като школа за възмъжаване и я смятат необходима за Отечеството. Смятам, че наборната служба рано или късно ще бъде правилно оценена и възвърната. Може би не точно такава, каквато я знам аз. Това не значи, че с наборната служба се решават всички въпроси на военната сигурност на държавата. Без увеличаването на военния бюджет, без необходимата мотивация на военнослужещите, нещата трудно ще се оправят. Необходими са разходи, които са неприятни за всяко правителство.", заяви ген. Цветан Тотомиров, бивш началник на Генералния щаб на Българската армия.

В книгата си "Само ТИ, войнико неизвестни" ген. Тотомиров пише: "Когато през 1997 г. сдадох длъжността началник на ГЩ, Българската армия, без МО, разполагаше със следния личен състав: офицери 17 750, сержaнти - 26 145, войници - 44 985 и волнонаемни, те. цивилни, служители - 22 312. Или общо - 111 985. Днес армията ни е повече от четири пъти по-малка."

Безполезна и безсмислена идея ли е връщането към наборната армия, чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00