Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За успешните видински деца

7
Снимка: Радио ВИДИН

Те са обикновени момичета и момчета от Видин с необикновени стремежи, умения и знания. Като всяко дете са невинни и малко наивни, но ученолюбиви, с будни и искрящи погледи. Постигнали са завидни успехи в учението, изкуството и спорта. В Международния ден на детето ви срещаме с Хриси, Лили и Христо от ППМГ "Екзарх Антим I", Лорена, Михаела, Николай, Горан и Симона от СУ "Св. Св. Кирил и Методий" и Божидар, Роберто и Николай от футболен клуб "Пегас Спорт"- част от многото талантливи видински деца. Те са от различни училища, но ги свързва това, че са даровити и непрекъснато печелят награди от областни, национални и международни състезания и конкурси.

Убедиха ни, че въпреки демографската криза, икономическите несгоди и голямата безработица, тук продължават да се раждат и живеят талантливи и успешни деца. Мечтаят да станат лекари, софтуерни инженери, учени, писатели, известни музиканти и певци, спортисти... Още от малки обаче не си представят да останат тук, когато пораснат.

Нямаше как да не ги попитаме какво им липсва, какво искат да се промени в града, в който са родени, и засега все още живеят.

Малките спортисти казаха, че искат по-добри условия за спорт- открит и закрит басейн, лекоатлетическа писта, хубави терени за футбол.

"За съжаление, градът не се поддържа и не се случват много нови неща. Много деца искат да се образоват в по-големи градове, защото смятат, че там ще имат повече възможности", смята Христо.

"Много ми се иска Видин да стане по-известен. Да се чува името му в положителна светлина. За децата искам да има повече празници", добави Лили.

"Искам Видин да е по-чист и повече детски добре поддържани площадки", си пожела Хриси.

"Искам във Видин да има университет по изкуствата. Трябва да запазим българското в себе си", призова Горан.

"Би било много хубаво да има повече работни места, за да може родителите ни да са до нас", откровена е Лорена.

"Да се оправят старите и занемарени сгради в центъра на града, защото много загрозяват", посъветва Симона.

"Да се обръща повече внимание на талантливите деца, защото наистина има много, които не се забелязват", обобщи Михаела.

Какви успехи са постигнали видинските деца, за какво мечтаят и какво искат да се случва около тях, чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00