Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо заплатите ни са 4 пъти по-ниски от европейските

Снимка: Красимир Каменов
Средната заплата в България е близо четири пъти по-ниска от заплащането в Европейския съюз (ЕС), а доходите ни са два пъти по-ниски от нивата, на които трябва да са при нашата производителност на труда. Това показват данните на гoдишния дoĸлaд на Института за икономически изследвания при Българската академия на науките, който отчита резултата от 10 години членство на страната ни в ЕС. Според документа България продължава да е с най-ниското средно месечно възнаграждение- 406 евро, при средно 1508 евро за целия ЕС. Българите получаваме и най-ниската минимална заплата- 235 евро, при 1498 евро в Германия, според данни на Евростат за 2016 г. По темата разговаряме с проф. Победа Луканова член на авторския колектив, изготвил доклада.

"Това е проблем, който е известен на всеки, който получава заплата и пенсия... Много неща са описани в този доклад, но аз ще се спра на две от тях, които са свързани със заплатите. Първо- реалната работна заплата в някаква степен е облекчена от това, че ние нямахме инфлация последните години. Даже имаше и един натиск от дефлация и това не се отрази в посока намаление на реалната работна заплата... Трябва да знаем какво плаща един реален производител и откъде може да намери възможности да намали разходите и да увеличи печалбата. Разходите му за производство са много високи и нашата продукция е много скъпа по едни показатели, по които се изчислява в ЕС. От къде един работодател да избие намаляването на разходите? Единствените начини е да намали трудовите разходи, а в трудовите разходи основен елемент е работната заплата. Той не може да я намали, но поддържа едно ниско ниво и едно ниско увеличение. Стреми се да поддържа така и тя заради това остава в ниска позиция... Другият момент, който е свързан със заплатите ни са данъците...Трябва да се бори държавата със сивата икономика...Често работниците обявяват една заплата по документи, а реално работодателят им плаща повече, но избягва данъците... Митническите акцизи също са важни и това, което се случва в момента на митниците, е в правилна посока... Българинът си има манталитет, че ако може нещо да не го плати, не го плаща... В правилна посока сме и се надявам постепенно нещата да се урегулират..."

По темата за заплатите се произнесе и финансистът от Видин Иван Георгиев:

"Това е много сложна тема... Бизнесът в България си се саморегулира... Стандартът на живот в България с тези средни заплати отговаря на стандарта на живот на същите нива в Германия. Там минималната заплата е четири пъти по-висока, но хората и тук и там с тези заплати живеят по един и същ начин... Обаче има много неща, които ние не плащаме като данъци, а в Германия, която взехме за пример, се плаща..."

Ето и мнението на граждани на Видин по темата: 

"Частният сектор прикрива данъци. Не се плаща всичко... Не мисля, че брутният ни вътрешен продукт позволява да се вдигнат заплатите... Много пари се наливат в безсмислени неща. Дори и от еврофондовете... Няма стабилна икономика..."

Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00