Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безводие мъчи хората в Извор махала, Кулско

7
Снимка: Радио Видин
Хората в село Извор махала са малко и предимно възрастни. Липсата на поминък обезлюдила селото, което е на километри от границата със Сърбия, при граничния пункт Връшка чука. Хората тук разказват с мъка за занемареното училище, закупено от чужденец за неизвестни цели и оставено без покрив да се руши.

"Училището е затворено през 70-те години. Отглеждаха гъби в него по едно време, от Плевенско караха материал. После дойде един италианец и купи училището. Започна да го разгражда, взеха греди, керемидите. Жалко за труда на хората, тухлите сами са си правили..."  

Хората разказват и за честите преминавания на мигранти през тяхното село. Според местните, проблеми не създават, минават по маршрута си, организиран от трафиканти:

Снимка"Минават от тези бежанци, дойдат с превоз, оставят ги на разклона, и оттам за границата. Имат си водачи. Проблеми не създават, само си показват коремите, че са гладни"


А най-големият им проблем е безводието през летните месеци. Кладенците пресъхват, а водопровод нямат и няма и да имат, казват жителите на Извор махала.

Кметски наместник там е Станислав Стойков, който се справя с хорските проблеми няколко мандата. С болка отчита обезлюдяването на селото, но според него, процесът вече е необратим. Кабинетът му се помещава в просторна двуетажна сграда, в която навремето, както сам казва, кипял живот.

Снимка"70 са жителите на селото, намаляват прогресивно, за 40 дни трима изпратихме... Проблеми винаги има, все нещо изниква, нямаме хора за поддръжка на селото, само аз съм. Запустели имоти, наследниците са по държавите, по другите градове, хич и не идват. Така опустя селото с годините...", каза кметският наместник Станислав Стойков. Питаме го как вижда селото след 20 години, тъй като тенденцията е това да продължи:

"Това е необратим процес. Хората, за да се върнат, трябва да имат поминък. Земята е изкупена от големите арендатори..."
 
Село Извор махала е основано от преселници от Велики извор, Сръбско. Първата къща в селището е построена през 1829 година. 

"Първите преселници са били нашите пра-прадеди от Велики извор, заселили се в местността "Караджовица". Занимавали са се с говедовъдство и с търговия през границата. Заселването е станало преди освобождението ни от турско робство. Купували от турците земя и гори като ги мерели с въжета, не са имали метри. Има преселници от съседните села Киреево, Старопатица, Големаново, както и от Влашко. Първите строители са били преселници от Червена ябълка. В добрите си години Извор махала е имало около 1800 жители", разказаха Петко Йончев и Красимира Петкова.


Още за живота и историята на Извор махала може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00