Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За монументите и тяхната съдба

Историк: Рушенето на паметниците руши историята ни

Снимка: Колаж на Радио ВИДИН
Едни от най-разпространените паметници са надгробните плочи в гробищата, както и военните монументи в чест на загиналите през войните. Мемориали могат да бъдат и храмове, скулптури, статуи, бюстове, релефи, колони и обелиски. Понякога паметниците имат и политическа функция. Такъв е монументът на Бузлуджа. В момента се коментира и съдбата на паметника "1300 години България" в София, който се демонтира и късче от историята няма да съществува под формата, под която е била. Монументът в столицата е открит грандиозно на 10 август 1981 година лично от Тодор Живков, който обаче не го харесва. В България строежът на паметници започва веднага след Освобождението, разказа историкът от Регионалния исторически музей във Видин Христина Кирилова:


"Специално във Видин първите паметници започват да се изграждат след Сръбско- българската война... Няколко са тези паметници. Такъв е паметникът на "Скърбящия войн". Той е един емблематичен паметник за града. Открит е 1911 година... В двора на Катедралния храм "Свети Димитър" е и паметникът на подпоручик Ангел Тодоров. Един от най- смелите защитници на града... Паметникът на площад "Бдинци" също е емблематичен за  града... Паметникът на свободата е построен в дунавския парк на мястото на затвора... Може би не се грижим достатъчно за паметниците, като цяло в държавата... За съжаление, стига се до там, че като не се поддържа и става опасен, то той се разрушава, както е в случая с паметника "1300 години България". Разрушава се част от нашата история... Изграждането на паметник е поклон към историята и опазването им е наша грижа."

 
Паметници са били издигани в продължение на хилядолетия и често те се оказват най-устойчивите на времето обекти, като по този начин стават символи на древни цивилизации и народи. 


БСП се съгласи държавата да ѝ предостави монумента на връх "Бузлуджа" за срок от десет години. Националният съвет на партията прие този вариант, след като стана ясно, че е изпуснат срокът БСП да прехвърли собствеността безсрочно. Още преди шест години държавата изрази готовност да даде възможност на социалистите да станат собственици на монумента, но партийната организация не предприе необходимите действия за това. По тази причина беше предложен вариантът за безвъзмездно ползване за срок не по-дълъг от десет години, който дава право на ремонтни дейности. По инициатива на областния управител на област Стара Загора Гергана Микова и кмета на Казанлък Галина Стоянова на 26 юни в Града на розите се проведе дискусия на тема „Бузлуджа -бъдеще и перспективи”. Младата архитектка Дора Иванова, която стана известна с проекта си за Бузлуджа, заяви по време на дискусията, че паметникът е на световно архитектурно ниво, но вече трябва да се действа много бързо, защото той продължава да се руши.


"На събитието, за съжаление, представители на БСП не присъстваха. Съжалявам, че не участваха, защото именно чрез дискусии и излагане на мнения, може да се намери правилната формула за опазване на монумента... Като архитект смятам, че най- важното е да се намери правилният стопанин и да се работи за спасяването на сградата..."


Паметникът може да се самоиздържа от приходи от туристи, ако бъде укрепен, е мнението на архитект Дора Иванова. 


Пример за това е "Палата на парламента" /до 2004 година "Дом на народа"/ в Букурещ. Строежът на уникалната сграда с 1 100 помещения е започнал преди демократичните промени в северната ни съседка. След падането на режима на Николае Чаушеску в края на 1989 година в страната се появяват напълно сериозни предложения сградата да бъде срината със земята. Надделява практицизмът и тъй като изпълнението на проекта е в твърде напреднала фаза, държавното ръководство на Румъния решава да запази и довърши построеното. Тъй като зданието има огромен брой зали, заседателни салони, кабинети често се използва за провеждането на международни мероприятия. Част от сградата е отворена за туристи, като има гидове, изнасящи беседи на по-разпространените езици, включително и на български. 


Всичко по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00