Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще спре ли "висенето на опашка" в администрациите

Снимка: Радио ВИДИН, архив

Напоследък отново се заговори за борба с бюрокрацията и административната тежест. "Искаме да поставим гражданите и бизнеса в положение да не се редят на гише след гише и да плащат по няколко такси за една административна услуга. Така им вгорчаваме живота", заяви премиерът Бойко Борисов и увери, че правителството ще вложи цялата си воля да бъдат облекчени гражданите. "Когато има административна тежест или хората си загубят дни за един документ, всичко това създава усещане и за тревожност, и за корупция, и за напрежение в обществото", каза още министър-председателят.

Работна среща с представителите на териториалните звена на изпълнителната власт, на кметове на общини и председатели на общинските съвети на територията на област Враца се проведе в Областна администрация - Враца. Срещата бе заради ангажимента на Правителството за редуциране на административната тежест за гражданите и бизнеса при предоставяне на административните услуги.

С Решение на Министерски съвет е възложено на всички административни органи в срок до края на този месец да извършат детайлен преглед на предоставяните от тях услуги и регулаторни режими и да посочат възможностите за намаляване на административната и регулаторна тежест.

"Има конкретни предложения, които обобщаваме. В момента текат справки, които подават 20 избрани от цялата страна Областни администрации и Общини, една от тях е Община Враца, с конкретни предложения какви мерки да се предприемат. С Общините процесът за намаляване на административната тежест е по-сложен, защото услугите им формират една голяма част от приходите в бюджета."
, обясни областният управител на Враца Малина Николова.

Какво може да се направи, за да се облекчи административната тежест и бюрокрацията в общинските администрации?

"Във всяка една Община има какво да се направи. Ние започнахме малко преди този призив за административна реформа. променихме Наредба №9, с която се регламентират цени и услуги за гражданите и съкратихме сроковете за изпълнение на много от услугите. До няколко месеца ще въведем и услугата "едно гише". Определили сме мястото, на което ще бъде изградено. ще наемем специализирано лице, което ще приема всички молби и декларации, няма да е необходимо хората да обикалят по етажите и да търсят от кабинет в кабинет къде трябва да отидат. Така ще намалим до минимум и опитите за корупция. Още в началото на мандата предупредих служителите максимално бързо да изпълняват услугите, които искат гражданите.", каза кметът на Община Ружинци Александър Александров.

Според кмета на Монтана Златко Живков обаче не е редно за тежката бюрокрация да се обвиняват само общинските администрации, защото те са принудени да извършват огромна част от всички услуги, които търсят гражданите:

"Не знам кой внушава непрекъснато, че Общините са виновни за някакви административни неуредици. Над 75% от всички услуги в тази държава се предоставят от Общините. Кой повече от Общините има интерес да разчиства полето, за да може бизнеса да работи добре, да си плаща данъците, част от които се връщат под различна форма в Общините? Тази реформа приемам единствено в частта да сме малко по-експедитивни там, където някои режими са все още по-тромави."


Сред конкретните мерки, които иска да въведе Правителството е да отпадне издаването на хартия на свидетелството за съдимост, с промени в 2 наредби ще се свържат Имотния регистър и Кадастъра, с нова електронна система ще се улесни продажбата и регистрацията на автомобили, като няма да има необходимост да се ходи до КАТ при покупка на кола, тъй като нотариусите ще имат онлайн връзка с регистрите. Правителството обмисля въвеждането на санкции за държавната и местна администрация, ако чиновниците не изпълняват задълженията си, като това сами да взимат от регистрите необходимите данни, за които сега гражданите трябва да си вадят справки от различни служби.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00