Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Храмове и манастири "възкръсват" с ремонти

Снимка: Радио Видин

Немислимо е да се напредва във вяра, благочестие и любов към Бога без наличието на храма Господен. Той е мястото, където отправяме своите молитви, където благодарим на Бога, където трябва да забравим за момент всички житейски несгоди и неволи. Храмовете са светилници, в които се разпространява словото Божие. Именно затова трябва тези храмове да бъдат поддържани", каза малко след 100-те си дни начело на Врачанската епархия митрополит Григорий. Той направи обстоен преглед на състоянието на храмовете във Врачанската епархия, а констатацията е, че има храмове, които се нуждаят от основни ремонти. Един от тях се намира в село Крушовица в община Мизия, където куполът на църквата е паднал.

"Има готовност до няколко месеца да започне възстановяването на купола на храма. Това е един от примерите за по-сериозен проблем, който имаме, за храм без покрив. Надявам се до края на годината храмът да се възстанови и да започне Богослужебният живот в него. В момента се работи и по други проекти за възстановяване на храмове. Преди дни беше подписан договор за един от манастирите, предстои подписването на още един по Програмата за развитие на селските райони", каза пред кореспондента на БНР във Враца Ива Антонова врачанският митрополит Григорий. 

240 са храмовете и 10 са манастирите на територията на двете области Видин и Монтана. Именно за Видинска епархия в новия програмен период са одобрени най-много проекти по ПРСР за ремонти на църкви. Одобрени са 16 проекта за над 8 млн. лв.

"Всеки един от проектите е за по 500 хиляди лева. Това са църквите в с. Горни Лом, в Гаврил Геново пък ремонтът е почти на финал, в село Охрид църквата "Св. Димитър", както и храмът в град Вършец. Добри примери за изпълнени вече ремонти са Лопушанският и Клисурският манастири", каза за Радио Видин протосингелът на Видинска и Монтанска околии архимандрит Антим.

Църквата "Успение на Пресвета Богородица" в село Арчар е ремонтирана преди години в предишния програмен период по проект, финансиран по ПРСР. По думите на хората преди години храмът е бил в тежко положение със счупени прозорци, течащ покрив, землен под и рушащи се стени. Иванка или Вана, както я знаят хората, 17 години е отваряла всяка сутрин вратата на Божия храм, грижела се за църквата и за обредите, които се отслужвали там от местния отец Емил. Знае поименно хората, които са получили кръщавката си там, както и тези, които изпратила в последния им земен път и за които била камбаната. Навремето храмът бил нейният втори дом, но заради лошото му състояние се налагало да го дели с гълъбите, които влизали вътре и цапали пода и стенописите.

Снимка"Преди беше разруха, мизерия, прозорци счупени, дюшеме изровено. Погребения правим, найлони слагаме на пода да покрият мизерията от гълъбите. Имаше и кръщенета, и венчавки. Сега храмът е направен, чисто, прегледно, ама колко пъти покрива правиха, все капеше, но сега е наред",  разказа леля Вана.

Грижа за църквата в село Арчар сега има друга жена- леля Цецка. На нейните грижи е оставено сутрин да отключва храма и да дава свещи на вярващите. За извършения ремонт не знае много, но казва какво е положението сега- не достигнали пари да бъдат сменени всички прозорци и сега от старите с метални рамки протича по стените, когато вали дъжд.

"Отецът е казал всички останали несменени прозорци да се подменят. Тогава не стигнали парите да довършат, ми обясниха"
 
Открадната преди години камбана на църквата в арчар още стои с табелата веществено доказателство от полициятаЛеля Цецка разказа и за масовите кръщавки, които се правят безплатно в тяхната църква. Така преди време християнско кръщение получили 25 души:

"Преди Великден отецът събира всички, които искат да се кръстят безплатно, големи и малки. Само за бланката си плащат. Масовите кръщавки са вписани в дневника"

16 храмове и манастири във Видинско и Монтанско ще бъдат ремонтирани в следващия програмен период. Тези обекти ще "възкръснат" за нов живот, каза още протосингелът на Видинската митрополия архимандрит Антим.
 

В звуковия файл чуйте още от разговора на Ива Антонова с митрополит Григорий- за това- по скоро пълни или не, са църквите по време на богослуженията, и за това, че е "изкуство на изкуствата" да работиш с хората.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00