Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да остане или да отпадне клас "прослужено време"

Снимка: РАДИО ВИДИН
Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъди в началото на септември да остане ли или да отпадне класът "прослужено време". Макар че решението ще се забави с месец, общественият дебат по него не спира. Духовете разбуниха работодателски организации, които преди дни внесоха сигнал за класа "прослужено време" в Комисията за защита от дискриминацията. Основанието е, че младите служители получават по-ниско възнаграждение от по-възрастните си колеги при едно и също работно време и еднакъв положен труд. Това е и причината, заради която работодателите поискаха отпадането на добавката за стаж.

На сайта си Българската стопанска камара обяснява, че добавката е премахната за държавните служители още през 2012 година. Пет години по-късно клас "прослужено време" или "допълнително трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит", както се нарича сега, продължава да съществува и да се прилага за всички останали категории работещи - тези в частния сектор, по висшите етажи на изпълнителната власт и всички останали, които не се водят държавни служители, депутатите, работещите в съдебната власт, служителите на държавните компании. Допълнителното възнаграждение се начислява годишно, т.е. като процент, с който задължително се увеличава заплатата всяка година. То е минимум 0,6% според постановление на Министерския съвет от 2007 година, но може и да е повече - например, за депутатите е 1%. Класът прослужено време е още един стимул за преминаване в сивия сектор, коментират от организацията.

Потърсихме мнението на видинските граждани. Някои от тях казаха, че вече не получават добавката, други, които не са изгубили това право, разбира се, са категорично против тя да бъде отменена. 

Клас "прослужено време" създава едно "мързеливо поколение" и трябва да отпадне. Но трябва да се търсят други стимули, които отразяват качеството на свършената работа, смята председателят на Видинската търговско-промишлено палата Красимир Кирилов:

"Ние като работодателска организация заставаме на позицията, че този клас трябва да отпадне, защото това нещо е дискриминация по възраст. Друг е въпросът, че тези допълнителни стимули могат да отпаднат под тази си форма, но би трябвало да бъдат заменени с нещо друго, което всъщност да отразява качеството на извършената работа. Тоест като нещо ще отменим, то трябва да помислим бързо и спешно други критерии, които да удостоверяват качеството на извършената работа..."

Българската търговско-промишлена палата заяви, че защитава тезата, че по-високи доходи могат да дойдат от по-висок икономически растеж и производителност на труда, за което са нужни подготвени човешки ресурси, по-добра бизнес среда, привличане на инвестиции и увеличаване на местните вложения.

Класът "прослужено време" го няма от 2007 година в България. Той беше заменен с доплащане за професионален опит и стаж, което е доста по-различно, обясниха от най-големия български синдикат КНСБ. Областният координатор на организацията в Монтана Мария Лазарова обясни пред Любо Андреев позицията на синдиката и направи заявка за протести в случай, че добавката бъде премахната:

"Това е единственият начин да растат доходите на хората. Класът "прослужено време" са пари, които се дават за дългогодишния опит на служителите, а не за това, че са на определена възраст. Няма такова нещо да се плаща на по-възрастните повече върху заплатата. Не казвам, че младият служител не трябва да взима по-висока заплата, но в повечето случаи стартовата заплата на младия служител е малко по-висока от тази, която взима един по-дългогодишен служител... Ако стане това нещо, не мисля, че хората ще останат безучастни и ще изчакат да им се вземе клас "прослужено време"..."

35% от доходите на 75 на сто от учителите се дължи на клас прослужено време. Отпадането на добавката ще породи сериозно напрежение сред работещите в образованието, смята Светла Димитрова, председател на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа"- Враца:

"Инициаторите за отнемане на добавката за придобит стаж и професионален опит са забравили, че този клас визира натрупания с години опит. Тоест това е финансов израз на признанието за дългите години, отдадени на работното място... Премахването на добавката ще се отрази най-вече върху квалифицираните учители. Тези намерения за отнемане на отвоюваното право генерират в системата голямо социално напрежение и ще доведе до стачки и недоволство..."


За правителството въпросът за клас "прослужено време" не е сред приоритетните в момента, заяви финансовият министър Владислав Горанов. Той обаче добави, че правителството като страна в Националния съвет за тристранно сътрудничество ще участва в дебата на заседанието, свикано в началото на септември.

Позицията на синдикатите против отпадането на добавката за стаж е не само справедлива, но и почтена. Мнението е на проф. Духомир Минев, председател на Европейската антибедност мрежа - България, по повод дискусията да отпадне ли клас "прослужено време". Той отбеляза, че през последните десетилетия увеличаването на неравенствата и натискът за намаляване на правата на работещите е световна тенденция, но посочи, че тази тенденция, която е част от цикличен процес, според него ще започне да отстъпва.

Това са гледните точки, които събрахме по казуса клас "прослужено време". Коя от тях ще бъде взета под внимание и коя ще надделее ще разберем съвсем скоро, в началото на септември, когато диалогът се очаква да бъде подновен отново в тристранен формат - работодатели, синдикати, правителство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00