Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли сме за първия учебен ден

5
Снимка: Радио ВИДИН

Редица са промените в образованието преди новата учебна година. Основните училища вече ще обучават до 7-и клас. Има и изменения в подзаконовата нормативна уредба, с цел да се облекчи административната тежест на учителите. Новите учебници за II, VI и VIII клас ще бъдат при децата най-късно на 18-и или 19-и септември, съобщиха от образователното министерство. Очаква се благодарение на новия механизъм за приобщаване на децата, вратите на училището и тази година да прекрачат около 70 000 първокласници. Навсякъде работят екипи, които трябва да върнат в клас отпадналите по една или друга причина ученици.

С 15-те процента увеличение на заплащането на учителите от 1 септември за първи път средната учителска заплата ще стане по-висока от средната за страната, а прогнозната до 2021 година е тя да стигне 130 процента от средната. Това пък съобщи образователният министър Красимир Вълчев.

А каква е ситуацията в Северозапада? Заради задълбочаващата се демографска криза и все още тежкото икономическо състояние в региона, броят на децата от година на година намалява, влошава се и образователната среда, а това естествено води след себе си и до закриване на училища.

СнимкаНад 13 000 ученици се очаква да започнат новата учебна година в област Монтана утре. Първолаците ще са над 1300, съобщи началникът на Регионалното управление на образованието Трайка Трайкова:

"Образователната система в област Монтана има готовност да започне новата учебна година без проблеми. Всички образователни институции- детски градини, училища и центрове, са обезпечени с необходимата училищна документация, познавателни книжки, учебници и учебни помагала. По отношение на кадровата обезпеченост също нямаме сериозни проблеми. Всички образователни институции са подписали договори за доставка на гориво и те се изпълняват в срок. Ремонтите са приключили почти навсякъде. В две детски градини и в три училища текат ремонти, чиито краен срок е 14 септември. Новата учебна година в Област Монтана ще посрещнат ученици в 61 училища и в 49 детски градини. Има две преобразувани училища- ПГ по икономика във Вършец и средното училище "Иван Вазов" във Вършец се преобразуват в СУ "Иван Вазов". В област Монтана имаме и първото обединено училище- ОУ "Христо Ботев" в село Долни Цибър. Двете помощни училища в Берковица и в Лом от 15 август вече функционират като Центрове за специална образователна подкрепа."

СнимкаБлизо 500 деца са прекъснали образованието си в област Враца през последната учебна година – стряскащите данни бяха оповестени от началника на регионалното управление по образование Галина Евденова. Отписаните от училище хлапета са 432, от тях 145 са заминали за чужбина, отпадналите са 58, като 26 от тях са били в прогимназиалната степен на обучение.

По този повод са сформирани 41 екипа, които до края на септември ще посетят 2 234 деца в областта, определени като рискови, за да установят конкретните причини за отлива от класните стаи. До вторник посетените семейства от тези екипи бяха 436.

От просветния инспекторат осъзнават, че голяма част от рисковите деца няма да бъдат открити поради заминаването им чужбина или поради навършване на 16 години, след което образованието вече не е задължително, но въпреки това ще продължат с обходите по места.

В същото време служители на регионалната здравна инспекция във Враца също извършват проверки в училищата за готовността им за новата учебна 2017-2018 г., съобщиха от институцията.  През изминалата седмица са направени 73 инспекции по текущ контрол. Вече са дадени предписания за затваряне на забавачка и основно училище заради продължаващи строителни дейности. Издадена е и заповед за затваряне на друго детско заведение, отново поради ремонт. Издаден е акт заради неспазване на Наредба №3 от т.г. за здравните изисквания към детските градини.

СнимкаДни преди началото на новата учебна година в Регионалното управление на образованието във Видин няма информация за броя на записаните до сега ученици. Обяснението е, че такава справка не може да бъде предоставена, защото броят на учениците се подава от директорите на 15 септември. Със сигурност децата в училище ще са по-малко в сравнение с миналата учебна година. Това стана ясно на среща на представители на институции за сформирането на екипите за връщане на децата в училище. На нея временно изпълняващият длъжността началник на Регионалното управление на образованието Таня Петрова каза, че продължава тенденцията на намаляване на броя на учениците. В цялата област миналата учебна година са завършили 8 324 ученици, следователно броят на децата в училище през настоящата учебна година ще е по-малък.

639 ще са първокласниците в региона
(59 по-малко в сравнение с миналата година), каза Таня Иванова, старши експерт в Регионалното управление на образованието във Видин. В края на учебната 2016-2017 година общият брой ученици е 8324. От новата учебна година в област Видин няма да съществуват още две училища- "Христо Ботев" във Видин и Професионалната гимназия в Димово.

"Към момента всички училища са в готовност за новата учебна година. Единствено в училището в село Раковица и в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" текат ремонти, но директорите ни увериха, че ще приключат на 15 септември и това не би трябвало да възпрепятства учебния процес", каза пред Анжела Каменова Таня Иванова.

"Строителната група към община Видин извършва частични ремонти в някои от детските градини и училищата. Големите ремонти, които са заложени към капиталовите разходи ще започнат до две седмици и ще приключат до края на годината. Предвидено е да направим основен ремонт на покрива на ОУ "Св. Климент Охридски", основен ремонт на покрива на ОУ "Иван Вазов", основен ремонт на покрива на салона на ОУ "Христо Ботев" в Дунавци, основен ремонт на филиала на ЦДГ "Желязко Попниколов" в Градец и основен ремонт на санитарните възли на ОУ "П. Р. Славейков". Предвидени са ремонти на отоплителните инсталации на гимназията в Дунавци и на ГПЧЕ "Йордан Радичков". В Ученическото общежитие ще бъде извършен ремонт на покрива, подмяна на дограмата и подмяна на отоплителната инсталация"
, обясни пред Катя Борисова заместник-кметът на Община Видин Цветан Асенов.

"Искам да изразя дълбоката си признателност и благодарност към всеки един учител за неговата всеотдайност, за неуморния труд, за подкрепата, която ни оказва и да им пожелая на всички тях да са живи, здрави и да е успешна новата учебна година! На учениците пожелавам здрава, жизнерадостна, пълна с любопитство и амбициозност учебна година!", пожела началникът на Регионалното управление на образованието в Монтана Трайка Трайкова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00