Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почвата- този невъзобновим и незаменим природен ресурс

Какво видя в Средогрив московчанинът Андрей

4
Снимка: Радио Видин



"Грижата на планетата започва от почвата"- под това мото преминава днешният Световен ден на почвите. Отбелязва се от 2014 г. по инициатива на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) и Международния съюз по почвознание, за да се подчертае значението на почвата като важен компонент на природната система и жизненоважен елемент за благосъстоянието на хората.

С проф. д-р Светла Русева, директор на Института по почвознание, агротехнология и защита на растенията "Никола Пушкаров" разговаряме за това- какво е значението на почвите за съществуването на човечеството?

"Почвата е жизнено важен, ограничен, практически невъзобновим и незаменим природен ресурс, който има редица функции, които са изключително важни за природата и човешкото общество. Наричат почвата "живата кожа на планетата"... Значението на почвата за човечеството е равностойно на това на въздуха и водата, а хората не си дават сметка за това... Нарушаването на почвените функции, дори в локални размери, оказва глобално влияние чрез увеличаване на честотата на засушаванията и наводненията... Основната функция на почвата е това, че тя дава условията за развитие на земеделските култури, а плодородието на почвата е в основата на селскостопанското производство- в този смисъл, почвата е ключов ресурс за продоволствената сигурност. Всъщност, планетата ни е такава, каквато я познаваме, благодарение на водата и почвата"- каза проф. Русева.


Според нея, 21 век се характеризира с криза на ресурсите- природните изкопаеми, природните горива, прясната вода и почвата. Намаляването на почвените ресурси се дължи на тяхната деградация, заради все по- интензивното им използване и урбанизиране:

Снимка"Ерозия, уплътняване, замърсяване и намаляване на почвеното органично вещество- това са основните заплахи за почвените функции, заради които европейската икономика търпи годишни загуби от намаляване на земеделската продукция в размер на около 35 милиарда евро. Вследствие на урбанизацията, земеделски земи с площ от около 200 хиляди квадратни километра са загубени завинаги за земеделско ползване... Има и една оценка, според която среднодневно инфраструктурни проекти и нови сгради заемат нови три квадратни километра от почвите от най-плодородните равнинни и крайбрежни зони в Европа."

У нас най-сериозната заплаха за почвената сигурност е естествената ерозия. Установено е, че около 46 % от земеделските земи са с риск от водна ерозия и други около 24 % са с риск от ветрова ерозия. Има и тенденция за ежегодно намаляване на площтта на земеделските земи, поради тяхното урбанизиране. Според специалиста, разрастването на градовете, изсичането на горите, неустойчивото използване на земите и недобрите земеделски практики, замърсяването и климатичните промени водят до изчерпване на този невидим ресурс- почвите. А това е едно от най-ценните ни богатства, от което зависи човечеството.

Доколко паленето на стърнища и честите обработки намаляват плодородието на почвите и как земеделците да управляват  почвите, така че да запазят плодородието им- чуйте звуковия файл.

В навечерието на Никулден Анжела Каменова ни отвежда в Средогрив. Планинското село е в община Чупрене и очарова всеки новодошъл с красивата си природа. Селото, обаче, е с прогресивно намаляващо население. По-младите са избягали, заради липсата на перспектива за работа. Около стотина са тези, които са останали- едва ли защото намират в Средогрив това, което е намерил Андрей Маркин- московчанин, инженер, който за пореден път е решил да промени живота си коренно.

Снимка"На село има екология, а в Москва- онкология, заради замърсения въздух"- казва Андрей, който в България е видял свободна пазарна ниша и вече е собственик на развъдник за пъстърва и шаран, ще отглежда и шафран. Не обича да си прави дългосрочни планове. Това, което обича, го е намерил в Средогрив- приказната природа, чистия въздух, и колкото и невероятно да звучи, приликата с планинските швейцарски села. Питам се, защо ли ние не го виждаме???

Декември настъпи с типичните зимни студове и нетипичния дъжд, а синоптиците се оправдаха с влиянието на Средиземноморски циклон. Предвиждат повече от обичайното валежи, а за Коледа обещават сняг.

Оптимистична за посевите е и агропрогнозата. Чуйте я в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50