Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще могат ли завършващите училище във Видин да си намерят лесно работа

6
Снимка: Радио ВИДИН

Решението да се закриват паралелки в елитните училища за сметка на професионалното обучение предизвика напрежение и дори протести в редица градове, сред които и Враца. Родители, учители и ученици се противопоставят на този план-прием. От друга страна държавата трябва да направи нещо за бизнеса, който изпитва големи затруднения при намирането на квалифицирани работници, мотивира се образователното министерство.

Заради това в държавния план-прием на училищата за следващата учебна година ще бъдат предложени повече професионални паралелки. През настоящата 46% от всички сформирани паралелки са професионални, като идеята е да станат повече, защото често завършилите професионално образование получават в пъти по-високи заплати от тези с висше, заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Отдавна битува мнението, че завършилите средно образование млади хора излизат неподготвени на трудовия пазар, със знания и умения, които в последните години не са практични и необходими на икономиката, и именно заради това младежката безработица в страната не е никак ниска. За да се преодолее тази негативна тенденция, образователното министерство опитва да направи така, че освен с диплома за средно образование, младият човек да завършва и с професия, с която лесно ще си намери работа. Основният въпрос е къде образованието е по-добро и със знанията и уменията в кое училище младият човек по-лесно ще може да се реализира след като завърши средно образование- дали да продължи във висше училище, или пък направо да започне работа като специалист в дадена област.

В Монтана план-приемът също предизвика дискусия. Той предвижда да бъдат разкрити 29 професионални и 20 профилирани паралелки. Местният бизнес смята, че предложените специалности не отговарят на необходимостта от работна ръка на трудовия пазар. Според директорите на училища обаче има липса на необходимата обучителна база и специалисти, които да преподават.

СнимкаВъв Видин ситуацията засега е по-спокойна
. Според началника на Регионалното управление на образованието Веселка Асенова, предложеният тук държавен план-прием след завършено основно образование за следващата учебна година е балансиран и съобразен с изискванията и реалностите в областта.

Предложението предвижда елитните гимназии- за преподаване на чужди езици и природо-математическата, да намалят приема си след седми клас с по една паралелка и от следващата учебна година да формират по три, вместо, както до сега, по четири паралелки. 751 са седмокласниците в област Видин, които се очаква да завършат тази година и за следващата да кандидатстват в гимназиите. С тази бройка могат да се сформират общо 31 паралелки от по 24 ученици. Предложението е да се разкрият 18 професионални и 13 профилирани паралелки.

Новите специалности в област Видин са "Хардуерни и софтуерни науки" в училището в Брегово, "Автомобилна мехатроника" в Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" и "Маникюр, педикюр и ноктопластика" в Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев".

За да се види по-ясно какви са потребностите на бизнеса от нови кадри, Агенцията по заетостта инициира национално проучване, което ще се провежда два пъти годишно, обяви Даниела Накова, директор на Регионалната служба по заетостта, която отговаря за областите Видин, Враца и Монтана.

Снимка"В последните години се забелязва все повече интерес от страна на бизнеса и все повече се обръщат към нас с молба да реагираме и да внесем, където е необходимо, техните искания и нужди. По-рано беше изключително трудно. Опитвали сме да правим такъв тип анкети, които да ни дадат някаква визия за следващите 5-10 години какво ще се случи в региона и в страната, но първата реакция на бизнеса беше, че в тези несигурни времена, когато не може да се планира дори и следващите няколко месеца какво ще се случи, е изключително трудно за тях да направят прогноза за 5 години, да не говорим за по-дълъг период. Напоследък виждат, че това е начинът и започва да се пробужда в тях интересът. Надявам се, че с националната анкета на Агенцията по заетостта сред бизнеса, ще може да се планира държавният план-прием така, че всички ученици, които излизат от образователната система да могат да отговарят по някакъв начин на нуждите на местния бизнес. Намаляването на профилираните паралелки за сметка на професионалните, според мен, е начинът да задържим децата в регионите, ако съумеем да сведем от образователната система такива млади хора, които да са търсени на местния пазар на труда", коментира Красимир Кирилов, председател на Търговско-промишлената палата във Видин.

СнимкаВ предстоящата кандидат-гимназиална кампания природо-математическата гимназия няма да приема ученици в един от традиционните си профили- "Природни науки", с профилиращи предмети биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда.

"Разумно е да се увеличи приемът в професионални паралелки, но не за сметка... Приехме, че след като политиката, която трябва да се следва е такава, ще я следваме. Обясних и на колегите, те разбраха. Децата намаляват и може би самите родители са показали по някакъв начин, за да се вземе това решение, че желаят техните деца да получават професия още след завършване на средното си образование. Имаше емоции сред колегите, но това е нормално. Приехме, че в крайна сметка, след като ще бъде политика за всички, ще я следваме", обясни директорът на ППМГ "Екзарх Антим I" Румяна Петрова.

Снимка"При нас няма промяна. Моето виждане е, че е нормално това, което имаш като реализация, да продължиш да го модифицираш и изпълняваш. Мисля, че тази година се получи балансирано предложение на държавния план-прием и много искам да вярвам, че няма да има някакви конфликти и противоречия в кампанията по привличане на ученици"
, каза  директорът на Професионалната гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" Мариета Георгиева.


Как ще се отрази намаляването на паралелки на издръжката на учебните заведения, ще се наложи ли съкращаване на учители и персонал и въобще дали новата мярка ще сработи и ще удовлетвори и двете страни- бизнес и млади хора, предстои да видим. Факт е, че децата намаляват, факт е, че училищата в региона не са малко и като брой, и като площ, също така е факт, че не винаги специалностите, по които се обучават децата, на пръв поглед атрактивни и престижни, са адекватни на пазара на труда. До края на месеца началникът на Регионалното управление на образованието трябва да представи за одобрение на министъра на образованието обобщеното предложението за държавен план- прием. 


Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00