Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Незрящи ли сме за проблемите пред хората с увредено зрение?

Снимка: Йорданка Петрова

Недостъпна градска среда, липсата на професионална реализация, скъпото лечение са основните проблеми пред хората с намалено зрение.  Как се справят с ежедневните си нужди, защо е важна профилактиката и с какво помага съюзната организация на слепите на своите членове? Това е темата в "Посоките на делника".  

Петър Божидаров е представител на контролната комисия на Регионалния съюз на слепите в Монтана. 7 са териториалните организации към регионалната структура. Членовете са общо около 900. Съюзната организация предлага на членуващите не само помощ при осигуряването на лечение, но и социален живот, който хората с някакъв процент слепота трудно могат да водят сами, без помощта на близките си. Кои са проблемите пред хората със заболявания на очите, коментира Петър Божидаров:

"Във Видин секцията е от 300 души, в Монтана- 270, Кула- 230 и в Лом са 200. Има и по- малки- Бойчиновци, Берковица и Вълчедръм. Това е съставът. Центърът е в Монтана... Организираме безплатни прегледи и беседи... Правим екскурзии в страната и чужбина... Основни проблеми са достъпът до градската среда..."

Беседите на здравни теми, водени от различни специалисти са особено полезни за хората с очни проблеми. Последната такава среща беше организирана по повод месеца за борба с глаукомата. На нея присъстваха хора от различна възраст и с различни очни заболявания. Те споделят своите проблеми на такива срещи, а съюзната организация в някои случаи помага и съдейства, когато има нужда от операции.

"Аз съм претърпял операция благодарение на Съюза на слепите. Председателката много ми помогна... Аз съм с имплантирани лещи. Голямо е нещастието на хората с очни проблеми... Тротоарите са ужасни и трудно се придвижваме...", казват хората.

Намирането на работа, пресичането на улица, неравните тротоари, скъпите очни операции- това са проблеми, с които допълнително трябва да се справят незрящите, наред с тези ежедневни нужди, които имаме всички.

Профилактиката и навременното установяване на очните заболявания са много важни, защото медицината разполага с лечение - с медикаменти или оперативно. По- страшно е, когато заболяването е в напреднал стадий и за възстановяването на зрението не може да се направи нищо. Както е с глаукомата. Д-р Борислав Милчев съветва всеки над 40-годишна възраст да минава по- често на профилактични очни прегледи:

"Това е едно от социално най- значимите заболявания... Ако усетите някакъв очен проблем, потърсете специалист..."

Председател на териториалната организация на Съюза на слепите във Видин е Радославка Иванова. Това е една от организациите, които се борят с проблемите пред хората, загубили зрение- а проблемите са много- затруднено придвижване, скъпо лечение, професионалната реализация. Самата Радославка Иванова има глаукома. За себе си казва, че е приела този проблем с усмивка, често ѝ се случва да помага по най- различни начини на незрящи хора или с очни проблеми:

"...Случвало ми се е аз да ги водя на операция, защото няма кой да ги заведе... Трябва по от рано да се правят медицински консултации..."


В момента в Съюза на слепите във Видин се приемат молби за отпускане на парична помощ за придружител- в размер на 50 лева годишно. Болшинството от хората в обществото не виждат проблемите на слепите, които са в пъти по- големи от тези на зрящите.

Мартина Маринова е главен инструктор в училището на фондация "Очи на четири лапи"- обучение на кучета за водачи на слепи. Тя коментира как може един незрящ да получи куче:

"Всеки на възраст от 18 до 65 години може да се свърже с нас и да дойде на интервю. На това интервю освен психо-моторния профил, който ще снемем, ще направим и тест за мобилността на човека в голямо и малко пространство. По този начин преценяваме дали за съответния кандидат е безопасно да се движи с куче водач... Важното е да има съвпадение на профилите на незрящия и кучето водач..."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00