Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търновската конституция- израз на най-демократичните въжделения на българите

2
Снимка: Уикипедия
Днес, 16 април, се навършват 139 години от приемането на Търновската конституция. С този акт се полагат основите на независимото Княжество България. 

Руското временно управление събира във Велико Търново цвета на българския политически, обществен и стопански елит, за да изработи Органически устав за държавно устройство на Княжество България. Учредителите са дейци за национална църква и просвета, революционери, търговци, издатели, земеделци, чиновници, юристи, лекари и учители. Всеки в своята сфера на живот е направил достатъчно, за да покаже, че има правото да бъде създател на нова България. 


Търновската конституция е приета на 16 април 1879 от Учредителното народно събрание в Търново. Първата българска конституция дава пълноценен израз на най-демократичните въжделения на българската нация в стремежът й да заеме достойно място в Европа. Търновската конституция е една от най-демократичните за времето си, отличава се с либерален характер, определяна е дори като "прогресивна". За модел е ползвана белгийската конституция. Систематизираната съвкупност от правни норми, имащи най-висок ранг, които са определени в конституцията на Княжеството, закрепват социално-икономическите и политическите изменения, които излизат на преден план в месеците след Освобождението. Търновската конституция провъзгласява широки граждански права в нашата млада държава, премахвайки робството. Също така осигурява задължително и безплатно начално образование, свобода на печата и словото, право на гражданите да се сдружават, да създават обществени и политически организации, обявява неприкосновеността на частната собственост и създава условия за стопански и социален напредък, за да заеме България своето място в Европа.

Приетата в Търново конституция установява наследствена конституционна монархия с народно представителство, представено от еднокамарното Народно събрание. Предвижда демократична избирателна система с отсъствие на пряк имуществен ценз и участие в изборите на всички мъже, навършили 21-годишна възраст. Провежда принципа за разделение на властите на законодателна, изпълнителна и съдебна, като създава приоритет на монархическата (в случая) изпълнителната власт.

"Създадена е в традициите на българските интелектуалци. От правна гледна точка тази конституция е модерна и нова. Има либерален характер, фиксира юридически социално-икономическите и политическите изменения след 1878 година. Гарантира правата на лична неприкосновеност и частна собственост - неща, които за времето си са изключително прогресивни", описа Търновската конституция адвокат Кирил Груев - председател на Адвокатска колегия- Видин.

Без да суспендира Търновската конституция, VI Велико народно събрание приема на 4 декември 1947 т.нар. Димитровска конституция и обявява България за народна република, оставяйки в миналото първата конституция на българската държава след Освобождението. Търновската конституция е върховният закон на България от 1879 година до 1944 година, с други думи - седем десетилетия, което я прави най-дълго действащата от всички български конституции.

Датата на приемането на Търновската конституция - 16 април - определена за Ден на конституцията и професионален празник на българските юристи (по инициатива на Съюза на юристите в България) с Решение № 56 на Министерския съвет от 1991.

Повече за Търновската конституция може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50