Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли сме да посрещнем очакваните по-високи води на Дунав

Снимка: Полина Тодорова

Междуведомствени комисии извършиха проверки на техническото и експлоатационното състояние на защитните дунавски диги и отводнителни помпени станции към тях. Те са във връзка със заповеди на областните управители в Северозападна България. Целта е да се избегне опасността от очакваните т.нар. "черешови води", които идват при снеготопенето в планините в горното течение на Дунав. Населените места в началото на българския участък на реката още помнят голямото наводнение през 1942, а така също бурните "черешови води" през 70 и 80-те години на миналия век.

Притесненията сега идват от задържалото се през тази пролет по-дълго време високо ниво на Дунав във видинския участък на реката. Във връзка с това бяха проверени дунавските диги в общините Видин и Димово. Прегледани са около 38 километра защитни съоръжения и отводнителните помпени станции към тях, а също и корекционната дига на река Тимок, и вътрешната предпазна дига в землището на Брегово, която създаде проблеми през март. Проверените обекти са в добро състояние, това показват резултатите от проверката, които бяха обобщени в писмо от Областна администрация Видин:

"Със заповед на областния управител на област Видин, в периода 02-04 април 2018 г., междуведомствена комисия извърши проверка на техническото и експлоатационното състояние на защитните дунавски диги и отводнителни помпени станции. В състава на комисията са включени експерти от Областна администрация- Видин, Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ - Видин, Басейнова дирекция „Дунавски район“ - Плевен, Регионална инспекция по околната среда и водите - Монтана, Областна дирекция „Земеделие“ - Видин, „Напоителни системи“ - ЕАД клон Видин, и представители на съответните общински администрации. Проверката обхваща почти 38 километра дунавски диги и отводнителните помпени станции към тях, а също и корекционната защитна дига на река Тимок и вътрешна предпазна дига в землището на гр. Брегово, община Брегово, или общо 44 км. защитни диги. От тях  38,5  км. представляват земнонасипни диги, и 5,5 км. са бетонови стени. Всички обследвани хидротехнически съоръжения са включени в списъка на Обектите за предпазване от вредното въздействие на водите.

При извършената проверка е констатирано, че дунавските диги на територията на община Димово и община Видин са в добро състояние. Няма компрометирани участъци по защитните съоръжения. Преобладаващата част от дигите са почистени и затревени. За участъците, в които е констатирано наличие на самозалесила се храстовидна растителност, комисията е дала предписания, със съответните срокове за изпълнението им. Земнонасипните диги се почистват от самозалесила се растителност периодично в зависимост от необходимостта, и съгласно утвърдени графици, от Напоителни системи. Отводнителните помпени станции и пунктовете за отводняване, чиято функция е  отводняване на прилежащите земеделски земи към дигите, са в изправно техническо и експлоатационно състояние. Всички материали от извършената проверка са изпратени до съответните институции и компетентни органи."


Дунавските диги, за които отговарят Напоителни системи клон Мизия, на територията на областите Враца и Монтана, също са в добро състояние, обяви директорът Гриша Босашки. Няма компрометирани участъци по защитните съоръжения, проверяват се и помпените станции. В АЕЦ Козлодуй вече работи и нова помпа, която е 5 пъти по-икономична и няколко пъти по-мощна от останалите. Дейностите са част от разпорежданията на областните управи във Видин, Враца и в Монтана.

Подробности по темата, както и целите интервюта с инж. Здравко Младенов- директор на "Напоителни системи", клон Видин и с инж. Гриша Босашки- директор на "Напоителни системи", клон "Мизия", можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00