Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирослав Людмилов: "Вярвайте, че ние сме хората, които можем да бъдем промяната!"


Младежки устрем и желание за промяна към по-добро, вдъхновение и вяра, стремеж към личностно усъвършенстване и обществен прогрес – всичко това присъства в днешното издание на "Калейдоскоп“, в което пишем историята на Северозапада с Мирослав Людмилов. Той е усмихнат, смел и дързък млад човек от нашия  край, който е ярък пример  за това какво трябва да бъде българското общество, какво е гражданска позиция и как да се отстоява тя днес. С  тази среща ще Ви вдъхнем оптимизъм и сила, ще ви накараме да се замислите за нещата около нас, за взаимопомощта и за добротата.

Автобиографията на 29-годишния Мирослав представлява дълъг списък от образователни дейности и обучения, участия в конкурси и граждански инициативи. А в момента той е едва втора година студент.

Роден е в село Арчар  на 8 юли 1994 година. Студент е в румънския град Крайова, специалност "Политически науки“. Успоредно с това работи като областен координатор за област Видин по  програма на Евродеск. Преминал е през обученията "Европа близо до мен“, "Проектно мислене“, "Силата на неформалното образование“. Има сертификати за владеене на френски, английски, руски и румънски езици. Участва в множество конференции и семинари. Има публикации и презентации, свързани с историята на България и Европа.

Самият той  се определя като "изключително спокоен, хармоничен, творчески идеен млад човек“. Отраснал и учил в родното си място, той споделя, че е щастлив от факта, че е имал възможността да бъде сред природата, да играе на воля и да бъде при семейството си.

Този млад човек се опитва отново да извади от времето на забравата паметника край село Арчар, издигнат в памет на румънските воини, загинали по време на Освободителната война в България през 1877-1878 година. Мирослав Людмилов  е човекът, който популяризира чинара от село Арчар  и с неговата публикация успява да го включи в конкурса "Дърво с корен 2014“. Днес чинарът е на 55 години и продължава да  краси центъра на селото. Той е внук на народната певица Асенка Янева, наречена "Славеят на Северозапада". Харесва и българския, и влашкия фолклор, и е добър танцьор.

Младият мъж е огорчен от нагласите и разбиранията на днешното съвременно общество, което за съжаление не подкрепя българското, не проявява интерес към добрите инициативи, а търси единствено сензацията и то пошлата и негативна сензация. Но не губи надежда, че ще се промени тази нагласа и хората ще станат по-чувствителни към болката на другите, по-добронамерени и по-искрени.

За себе си казва:

Снимка“Преди всичко съм човек и смятам, че е изписано с главно "Ч” отпред. Младеж с трепет и с хъс за промяна. Младеж, който носи в себе си магията на българския фолклор, музика и танц, доказал го на много сцени. Младеж, който ще подаде ръка на всеки, който е поискал от мен съвет, напътствие или помощ. Не съм лош. Не крада, не лъжа и не ограбвам нито България, нито Европа. Нося със себе си хуманност и алтруистични ценности.“

И като студент по  "Политология“ Мирослав Людмилов направи един сравнителен анализ на живота в България и Румъния:

"Има нещо, което ни обединява двете държави – това е публичната администрация. В  България работят тромаво, с нежелание, в Румъния е по същия начин. Когато говорим за политика, разликата в Румъния е, че там тя е насочена към хората. А когато тя се опитва да избяга от хората, тази политика веднага се стопира от гражданите. Тоест там има гражданско участие. Активни са гражданите, искат да защитят своето бъдеще. Докато в България това нещо не се случва. Тук работим с методите на заплаха. Но този метод е и методът "бумеранг“. Когато заплашваш, след това то рикошира върху теб, върху имиджа ти. Хубавото в Румъния е, че се усвояват добре европейските пари по проекти, докато в България спекулираме, че ги управляваме. Тоест ние ги управляваме, но ги пренасочваме. – за персонален джоб, не за обществото. В Румъния има качество, има стандарт. В България все още няма стандарт. Отивайки в Румъния прави впечатление, че там ги има трите класи. Има и бедни, но има и средна класа. Средната класа говори за устойчивост на национална икономика. В България нямаме средна класа, имаме възможно най- ниско развитие на класа долу и възможно най-високо.  В България няма конкурентноспособност, защото винаги се работи между твои и мои хора. Няма свобода на действие. В Румъния го има в определени аспекти, но не толкова явно. Хората там са по-спокойни и по-свободни. Днес в Румъния се работи. Няма я тази алчност. Да, ние може да сме бедни като държава, но не смятам, че трябва да сме толкова алчни, че директно да източваме европейски пари, а да няма резултат. Много е лошо да се заблуждаваме, че Европа не вижда какво се случва. Европа знае какво се случва и докога тя ще дава финансиране на България, е въпрос на време. В Румъния виждаме онази паркова култура. В България липсва. Защо е така, не мога да разбера. Младите хора са по-различни от нашите, те се интересуват от живота, който живеят. Не искат да напускат своята държава, за да си изкарват хляба. Докато ние споделяме, че искаме да работим в чужбина. Ще дам и един пример – в Крайова сутрин, когато отивам на лекции към 8 часа – всички заведения - празни. Към 9, 30 има няколко души, но не много, към 16,30 – хората започват леко – полека да се придвижват към заведенията. Идвайки във Видин, виждам точно обратното. 8 часа – заведенията започват да се пълнят и така до 11-12 часа, след това следобед всички лежат и спят. Ето това е плашещото. Ние казваме, че нямаме пари, а сме първи в заведенията. А работещите хора първо отиват да си изкарат парите, и след това могат да си позволят едно малко удоволствие.

СнимкаСпоред Мирослав самият факт, че живее в чужбина, го кара още повече да заобича родината си, още повече да желае да помогне за положителните промени в българското общество като начин на мислене и поглед върху действителността.

"Щастлив съм, когато мога да съм в помощ на хората–това е определението за щастие на Мирослав. 

Мотото, което следва в своя живот е: "Вярвайте, че ние сме хората, които можем да бъдем промяната!

Целия разговор чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50