Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Грижа на обществото ли са самотно живеещите възрастни хора

Снимка: Радио ВИДИН

Възрастен човек да живее сам и при не толкова добри условия вече не е нещо необичайно. В такава ситуация може да попадне всеки, защото от години масово хора в трудоспособна възраст оставят възрастните си родители и заминават в чужбина в търсене на препитание. Радмила Петрова живее в Мюнхен, а баща ѝ е останал сам във Видин. През април тази година губи майка си. Жената е гледала в апартамента бездомни животни, нежелани от съседите заради миризмата във входа. Сега в апартамента няма животни, но възрастният ѝ баща не може да почисти основно. Радмила Петрова ни обясни при какви условия живее баща ѝ в апартамента си във Видин и защо се притеснява да не бъде изгонен от съседите си:

"Няма как да съм там да го защитя. Той ми се обади, той ми каза, аз само мога да предполагам, че това е наслагване във времето. Защото преди да почине майка ми, те обгрижваха много бездомни животни. Имат право комшиите да се сърдят, и аз да съм, и аз ще се сърдя, поради простата причина, че животните създават смут и миризма. Към днешна дата аз не знам какъв им е проблемът при положение, че там вече няма животни. Ако нещо им пречи, можеха да намерят диалог. Аз не съм неоткриваема, имат ми координатите там в квартала няколко души. Могат да намерят телефон винаги да се свържат с мен, да си кажат какво им тежи, какво ги мъчи и да измислим нещо всеобщо да направим."

Радмила Петрова казва, че е търсила дом за стари хора, в който да настани баща си и жилището да бъде почистено. Обяснили ѝ, че се чака около 3 години- време, което той няма, защото е на 93 години.

"Има проблем с банята. Проблемите там в жилището са много и аз не знам откъде да започна и какво да намеря като решение. Аз наистина мога да съдействам с някакви средства, за да бъде почистено жилището, но не и с бог знае какви и не в този месец, защото и аз имам затруднения. От друга страна могат да помогнат като не се занимават с него."


СнимкаСрещам се с 93-годишния Иван Станев в дома на приятелка на съпругата му и нейния внук, които живеят в съседния блок. Възрастният мъж е офицер ветеран от фронта. Казва, че му е трудно да ходи, тежи му и самотата. По цял ден слуша радио.

"Какво могат да ми направят комшиите? Апартаментът си е мой, не е техен. Явно това искат- да ме изгонят от апартамента. Като дойде дъщеря ми, тогава вече ще преценя. Трябва да отида в пансион, няма как друго да стане. Аз съм офицер капитан от фронта, с три куршума в тялото. Дал съм толкова много на тая държава", каза Иван Станев.

В жилището има ток, вода му носи внукът на приятелката на неговата съпруга. Василка Карова, секретар на Областния съвет на Съюза на ветераните във Видин обясни, че Иван Станев може да получава храна от социалния патронаж. Жената, която помага на възрастния мъж заяви, че той не харесвал храната на патронажа и затова тя му готвела. Потърсихме и съседите на 93-годишния Иван Станев:

"Нямам представа кой какво се е оплаквал от него. Честно казано бабата скоро почина, гледаха много кучета и котки. Писали сме един- два пъти до Общината. Иначе няма друг проблем с дядото. Той е почти слабо подвижен, почти не вижда. Тук има един човек от съседния блок, гледам, че се грижи за него, носи му храна, придружава го. И мен ми се струва, че от този човек идва проблемът. Човекът, тези сметки, дето ги виждате, той си ги плаща първи. Не допускам някой да го е тормозил. Нашата единствено претенция е била към миризмата"
, заяви Елизабета Христова.

Социални работници са посетили дома на Иван Станев. Те са разговаряли с него и са изготвили доклад.

"Съседите декларират, че ще осигуряват грижа в частта на пазаруване и приготвяне на храна. Социалните работници са провели разговор през решетката на вратата с господина. Според тях лицето е във видимо запазено здравословно състояние за напредналата си възраст. Придвижва се самостоятелно в жилището, отговаря адекватно на зададените въпроси. Декларира, че единствено след идването на дъщеря му- тази, която е в чужбина, обмисля възможността за ползване на дългосрочна социална услуга, а това е дом за стари хора, който да е в близост до град Видин и държи да бъде настанен при специални условия- в самостоятелна стая. Запознат е с обстоятелството, че при изявено от него желание, ще бъде осигурено приоритетно ползване на избраната от него дългосрочна услуга, но ще има неизвестен период на чакане, докато се освободи място", разясни резултатите от проверката директорът на регионална дирекция "Социално подпомагане" във Видин Венцислав Боянов.

СнимкаВ подобна ситуация- да живеят сами, има още възрастни хора. Със заболявания или трудно подвижни, с по- труден достъп до медицински грижи и въобще за всекидневно обгрижване и храна. Какво могат да направят социалните служби?

"Социалните услуги са дейности, които подпомагат и разширяват възможностите на лицата да водят самостоятелен начин на живот и се предоставят в специализирани институции и в общността. Насочени са към подкрепа на тези лица за осъществяване на ежедневните им дейности и за постигане на социално включване. Те се предоставят съобразно личния избор на лицата, които се нуждаят от тях. Социалните услуги могат да се предоставят краткосрочно- до 3 месеца или дългосрочно- над 3 месеца. Лицата, които желаят да ползват социални услуги, подават писмено заявление по настоящия си адрес до директора на дирекция "Социално подпомагане" за социалните услуги, които се финансират от държавния бюджет."

На територията на област Видин има действащи домове за стари хора: в село Кутово, с капацитет 20 места; в град Кула, с капацитет 50 места; дом за стари хора, в село Гара Орешец, с капацитет 30 места; дом за стари хора село Дреновец, с капацитет 23 места. Във всяка социална дирекция на територията на областта може да се получи пълна информация за необходимите документи, както и информация за действащите социални услуги.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00