Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Митко Николов: Няма политическа воля да се решат проблемите ни

Снимка: Митко Николов, личен архив

Майките на деца с увреждания излязоха отново на протест в цялата страна. Този път гневът им е насочен срещу вицепремиера Валери Симеонов, който ги нарече "кресливи жени, които спекулират с децата си, и манипулират обществото, като изкарват уж болните си деца в пек и в дъжд". Протест имаше и във Враца, като и на на централния площад във Видин. Вицепремиерът обаче заяви, че не вижда причини да подава оставка и че продължава да стои зад думите си.

Какво се случва с искания на протестиращите майки за промени в законите, касаещи хората с увреждания? Ще се подобри ли положението на техните деца и възползва ли се някой от недоволството им? Отговорите потърсихме в "Посоките на делника".

Митко Николов, председател на видинското сдружение "Достоен живот" и част от Центъра за независим живот, е част от работните групи, които работят върху измененията на законодателството. Той самият е в инвалидна количка и от десетилетия успешно се бори за правата на хората с увреждания в България. Според него обаче договорените сега промени в нормативната база след протестите от последните месеци няма да променят ситуацията. Трябва напълно нов реформаторски закон, който да е с нова и различна философия:

"От промяна на Закона за хората с увреждания има нужда. Въпросът е как ще бъде направена тя и до какво ще доведе. Сегашната реформа, която се гласи да мине през Парламента не е реформа, защото всичко лошо старо си остава в новия закон. Навсякъде се говори, че ще бъдат дадени 150 милиона лева повече за хората с увреждания, но това няма да доведе до нищо във връзка с реалната и индивидуална подкрепа на човек с увреждане. След месец, два, три ще искаме още и още, и още. Нашето становище е, че трябва да започне изработването на чисто нов закон, с нова философия, базирана на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, да има качествена индивидуална оценка и цялата подкрепа да бъде насочена единствено и само към индивидуалната оценка, което означава не всички, които имат ТЕЛК решение, да получават едно и също, независимо какво им е увреждането. Липсва обаче политическа воля да се промени статуквото, което се бори със зъби и нокти да запази старото. Това са доставчици на социални услуги, неправителствени организации, политики и политици, които мислят, че са измислили топлата вода... Достатъчно пари има в системата и те трябва да бъдат качествено разпределени... Евала на майките, че са непреклонни в това, което правят, но има неща, които не разбират и се подведоха по различни хора, които ги консултират, а и политиците ги изманипулираха. Проблемът е, че фокусът опира до майките, а не до децата им. Може и да си навлека гнева на някои от родителите на хора с увреждания, включително и на моята майка, но в думите на Валери Симеонов, въпреки че бяха недопустими изразите за крещящите майки и уж болните деца, имаше много смисъл в това, че децата бяха използвани за постигане на някакви определени цели на родителите. Фокусът в техния протест е състоянието на родителите на деца с увреждания. Мерките трябва да бъдат насочени към децата, а родителите да се възползват от това нещо, като например да работят спокойно и да се чувстват пълноценни граждани на нашето общество, без да са постоянно, 24 часа, с децата си, защото това се нарича "семейна зависимост" и е отвратително за самото дете", смята Митко Николов.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00