Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметове се готвят за протест, искат законодателни промени

Снимка: Радио ВИДИН


Кметове на кметства в цялата страна са готови да излязат на протест, ако предложени от тях законодателни промени не бъдат приети от Народното събрание. Какви са исканията на управниците и до какво ще доведат обясни председателят на Националното сдружение на кметовете на кметства в България и кмет на Калофер Румен Стоянов:

"Нашите основни искания са всяко населено място в България да бъде с отделен бюджет и да има закон, с който кметът на общината да бъде длъжен да го изпълнява. С това нещо можем да отвържем ръцете на хората да работят и по малките населени места. Не искаме повече пари, а искаме гаранция, че поне това, което ни се полага, ще дойде и ще влезе там, където трябва. Защото на този етап държавата дава средствата си на общините, но оттук нататък няма никакъв контрол как се изразходват."

Второто предложение е хората от малките населени места също да имат право да избират пряко кметовете си.
Снимка
"До 100 души да си избират кметове, а не да им спускат други хора, които не са от населеното място, или пък както е най-често да ги назначават по партийна линия. Ние сме правили срещи с хора от населените места, за да ги питаме пряко. В такива населени места знаете, че живеят повече самотни хора, кметът е този, който ги снабдява и с лекарства,  и с хляб, и с абсолютно всичко, което  се наложи. Затова хората желаят те да си го избират."


Кметът на Дунавци и член на Управителния съвет на Националното сдружение на кметовете кметства в България Димчо Скорчев е категоричен, че с делегиран бюджет проблемите на малкия град ще се решават по-бързо:

"Идеята е ние да решаваме съдбата на населеното място, защото нас са ни избрали в населеното място, а не някой друг. Имаме Обществен съвет, с който се събираме редовно, взимаме решения и се предлага на Общото събрание да се гласува. Ако Общото събрание вземе решение, никой друг не трябва да се бърка в нашите решения."

В подкрепа за предложението се обяви и дългогодишният кмет на монтанското село Василовци Огнян Йорданов:

"Не става въпрос само за поддръжката и издръжката на кметствата, става въпрос за всички неща, които се решават на територията на селото. Говорим за благоустройство, за всичко останало. Чакаме на проекти евентуално и на това, което би ни отпуснала Общината като капиталови разход и т.н. Когато кметствата са били на самостоятелен бюджет, са били най-добре."


Предложенията са поставени за обсъждане от доста време, коментира народният представител от Видин Филип Попов:

"Те искат делегиран бюджет и за по- малките населени места, защото факт е, че особено в малките населени места те са зависими изцяло от кмета на общината дори за закупуване на елементарни вещи, които са им необходими изобщо за съществуване на кметството. Има логика в това тяхно искане, разбира се, то трябва да бъде добре обсъдено. По отношение на броя на гласоподавателите, които биха могли да избират своя кмет, това също е дискусионен въпрос. Няколко пъти се променя Изборният кодекс в една или друга насока, повишава се броят на гласоподавателите в един момент, след това се намали, тоест има голяма вариация... Предполагам, че предстои това да се гледа в Народното събрание. Към момента не се обсъжда отново да се отваря Изборният кодекс, но нищо не е изключено, разбира се."

Днес кметовете внасят исканията си в деловодството на Народното събрание. Ако не бъдат приети, на 10 ноември управници от цялата страна ще се съберат на  протест пред Министерския съвет и Народното събрание.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00