Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още 100 милиона получи Видин от ЕС, има ли ефект?

Снимка: Радио ВИДИН

Видинският бизнес е получил одобрение на 47 проекта на стойност почти 37 милиона лева в настоящия програмен период на Евросъюза, а Община Видин- за 16 европейски проекта на стойност 58 милиона лева или близо 100 милиона лева от ЕС са влезли в града през последните години. Какъв е ефектът от тези средства и направиха ли живота ни по-добър? Отговора потърсихме в "Посоките на делника".
 
"През втория програмен период има едно голямо нарастване при видинския бизнес. През първия програмен период бизнесът в област Видин имаше само 7 проекта на стойност 11 872 530 лева. През новия програмен период проектите са 47, с тях са закупени машини, обновена е инфраструктурата на бизнеса. Иначе най-големият бенефициент в областта е Община Видин. Най-много средства акумулира проектът за доизграждане на пречиствателната станция за отпадни води- 22 милиона лева. СнимкаНай-големият като пакет проекти е по Оперативна програма "Региони в растеж"- за основната реконструкция на централната пешеходна зона (около 12 милиона лева) и "Подобряване състоянието на образователната инфраструктура" (17 милиона лева) за ремонт на СУ "Цар Симеон Велики" и ППМГ "Екзарх Антим I". Има и няколко в социалната сфера. Надявам се проектната активност в областта да донесе реални ползи на всички. Необходимостта от интервенция в региона е видима и трябва да продължи", обясни Цветомир Ценков, експерт в Областния информационен център.

През първия програмен период- 2007-2013 година, във Видинска област са усвоени от европейските структурни и инвестиционни фондове други 145 милиона лева. Какъв обаче е ефектът от тези никак не малко средства? Милиардите, които Брюксел ни предостави по различни европрограми, не помогнаха за премахване на икономическата пропаст между Северна и Южна България и влошиха съотношението София-провинция. Регионалното ни развитие е по-скоро провал, е мнението на икономиста и финансов експерт Румен Гълъбинов.

Снимка"Ако има европейски политики, в които България категорично се е провалила, то това е регионалната политика. Три региона в България остават най-неразвитите в целия Европейски съюз. Ford тъpcи дa нaeмe още 1700 paбoтници зa зaвoдa cи в град Kpaйoвa, Румъния. Близо е до Видин", обясни многозначително Румен Гълъбинов и добави:

"Българската държава дори вече и във втория си период на усвояване на еврофондове не може убедително да докаже пред българските граждани, че тези средства са употребени законосъобразно и целесъобразно. При всички положения има съмнения за сделки, които не са особено прозрачни, има сигнали за корупция при усвояването на еврофондовете. Не случайно и европейската служба за контрол ОЛАФ разследва някои от случаите. България не успява да убеди европейските си партньори, че еврофондовете действително допринасят за по-добрата конкурентоспособност на българската икономика и за подобряване на стандарта на живот на българските граждани. Има доста примери и за абсурдни проекти. Тепърва ще излизат и още случаи и това няма да е добър атестат при кандидатстването ни за третия период на финансиране от 2021 до 2027 година."

Повече по темата, какви проекти се изпълняват в по-малките общини в област Видин и какво мислят видинчани за ефекта от усвояването на евросредства, чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00