Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да направим добро

Снимка: Радио Видин

За повечето хора самата дума "добро" звучи донякъде абстрактно и твърде символично, доколкото е абстрактен и символичен самият живот на отделния човек. Казват, че научиш ли се да правиш добро, значи си се научил на всичко! Правим ли добри дела и склонен ли е българинът на добротворство? Това е темата в "Посоките на делника". 


Лео Кадели е албанец. Живее в София, но обикаля цялата страна. За някои- луд, за други- национален герой, който успява да мотивира, вдъхнови, провокира и приобщи с добротворство стотици българи. От 2 години се е посветил на доброто. Откликва на всеки сигнал за хора в беда- без покрив, преживели инцидент или трагедия, хора без хляб на трапезата си. И когато помогне, е щастлив, защото е посветил на това живота си. Той създава платформата "Приятели, помагайте", която вече има хиляди последователи. 

"Доброто живее в нас и ние просто трябва да го покажем", казва той. 


"Човек трябва да прави добро... То е заложено в нас... По време на кампаниите, които правим, съм се убедил, че хората са добри. Дори да ме посрещат с недоверие, аз им отговарям с доброта... Българинът обича да прави добрини... Хората трябва да показват доброто и да имат доверие помежду си. Показаното става пример. И може да повлече други да вършат добрини.... Да помагаш е дар - дар за този, който получава, и дар за този, който дава..."  


Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните при Община Берковица за четвърта поредна година организира Конкурс “Добрите дела“. За инициативата и за доброто сред хората разказва председателя на комисията и заместник кмет на Берковица Радослав Найденов:


"По повод Международния ден на толерантността организирахме този конкурс. Конкурсът е една възможност да напомним на обществеността и най-вече на децата за доброто и толерантността. Те са израз на нашата убеденост и вяра в това, че доброто е израз на нашето отношение, загриженост и човечност, то е желание за промяна, то е сила и най-вече – смелост. Ние възрастните трябва да се учим от добротата на децата..."


От Берковица темата коментира също и Радослав Георгиев от инициативната група "Заедно за Берковица“ - хора, поставили си за цел да променят облика на града, в който живеят. 


"Ние вярваме, че правейки добро, променяме света към по- добро... Доброто дело е по- скъпо от всякакъв подарък..."


Миладин Боянов е ученик от 10 клас в Средно училище "Никола Йонков Вапцаров" в село Дреновец, община Ружинци. От малък се занимава с благотворителност, въпреки че и той е имал нужда от помощ, никога не е спирал да помага на възрастни хора и на болни животни. През годините е организирал кампании за пренасяне на дърва на възрастни хора и ред други инициативи. 

"Искам да живея така, че да оставя бяла следа след себе си", казва той:


"Трябва да се учим от нашите предци. Те са правили много добрини... Трябва да сме добри и към хората, и към животните... Доброто дело дава пример..."


 Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00

Проф. Светослав Малинов: При обща кампания евроизборите няма да бъдат видени и чути

Провеждането на избори 2 в 1 има както позитиви, така и негативи, коментира политологът и два мандата евродепутат проф. Светослав Малинов. Според него, от една страна може да се прогнозира, че сливането на двата вота ще доведе до рекордна за нашата страна активност на евроизбори, същевременно е възможно кампанията за евровота да бъде погълната..

публикувано на 10.04.24 в 15:21