Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За професионалната реализация на учениците

Снимка: Архив Радио ВИДИН

Регионалното управление на образованието във Видин е направило справка в областта дали професиите, които учениците учат в училище, им помагат за професионалната реализация. Според данните, изнесени от началника на управлението Веселка Асенова, 22-ма са започнали работа по придобита професия, а 88 по- друга професия. 98 млади хора учат висше образование по придобита професия, а 253- по друга, показва още справката.


"Решихме да направим тази справка, за да разберем дали професиите са удачни и дали се реализират учениците след завършено средно образование. Колегите и учителите положиха доста усилия, но успяхме да изготвим тази статистика... Констатацията ни е, че ние предлагаме качествено образование... 52-ма ученици са продължили висшето си образование в чужбина..."
, посочи Веселка Асенова.


Европейското бъдеще на българското образование диктува нов подход при прилагане на политиката за тясна връзка между училище и бизнес. Това е необходимо сътрудничество, което дава практическа реализация на учениците. 

"Това, което ние правим, е дадем на децата достатъчно добра квалификация", коментира Мариета Георгиева, директор но ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин и допълни:


"...Много от учениците ни са приети в университети още преди да завършат... Около 80% до 85% от децата при нас продължават образованието си в университетите... Безспорно за добрата реализация на завършващите училище играе роля и подходът на преподавателите..."


Коментар по темата направи и сътрудникът на Радио ВИДИН във Враца Жоро Александров:

"Помните ли, че преди години бабите ни съветваха да учим, за да не работим, т.е. да следваме висше образование, за да не се прегърбваме на нивата. Сега ситуацията е коренно различна и управниците учат децата ни, че е по-добре да си хванат занаята в ръце, пък тогава да мислят дали ще следват. Днес изразът е „Хвани си хляба в ръцете, па тогава мисли за университет“. Реално погледнато тезата на управляващите е разбираема - защото липсва работна ръка, а все повече млади се качват с еднопосочен билет на Терминал 2 и си търсят късмета в Европа. И са прави, защото знаят, че дори и да мият чинии или да оправят леглата по хотелите ще взимат в пъти повече от онова, което техните родители с дипломи за висше образование изкарват в родината. В същото време статистиката показва, че местният бизнес рядко заслужава някой от завършващите гимназисти да останат в родното си място и да работят. От известно време във Враца рекламират дуалното обучение, което, ако трябва да преведа, означава хем да учиш, хем да работиш срещу заплащане. Има и първи стъпки в тази посока, а 10 деца вече се обучават като строители. Но... дали това стига, за да привлече вниманието на младежта и да охлади мерака за диплома за бакалавър или магистър. По-скоро ще се наводним с бесарабски българи, молдовци и виетнамци, отколкото да убедим българските тийнейджъри, че е по-добре да хванат занаята в ръка, вместо да се пробват за университета."



Един от основните проблеми пред току-що завършилите професионалните гимназии и университет продължава да бъде липсата на опит, който почти винаги се изисква от работодателите. По тази причина за много завършващи намирането на работа по специалността продължава да е трудно.


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Калоян Велчев

Калоян Велчев: Предизборната кампания трябва да повдигне въпроса за изказа и приличието

Парламентът обяви първия мандат за неуспешен, с което безпрецедентната ротация остава в историята.  Малко вероятни изглеждат шансовете на втората политическа сила да състави кабинет.  Защо се счупи Сглобката?  Кои са причините за разваляне на отношенията между доскорошните партньори?  Какво следва на политическата сцена?  Правителствената криза..

публикувано на 28.03.24 в 10:00

Има ли бизнесът ресурс да повиши заплатите?

Представителите на бизнеса у нас бяха песимистично настроени за 2023 година, като с подобни опасения навлязоха и в новата 2024 г. Това показват резултатите от традиционното онлайн допитване до членовете на Българска стопанска камара (БСК), проведено сред 784 микро, малки, средни и големи предприятия от цялата страна и от всички сектори на..

публикувано на 27.03.24 в 10:45

Румен Гълъбинов, икономист: Очаквам към средата на годината да сме изпълнили всички критерии за еврозоната

Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за въвеждане на еврото в Република България. Страната ни може да стане част от еврозоната още през 2025 г. Това каза председателят на Еврогрупата Паскал Донахю, който посети София. Единствено по-високата инфлация у нас спира към момента членството на България..

публикувано на 26.03.24 в 12:29

Социален фонд за климата– подкрепа на прехода към зелена икономика

Преходът към възобновяема и чиста енергия поставя за цел българската енергетика да се декарбонизира и да стане климатично неутрална до 2050 г. Това, обаче, не трябва да се случва по несправедлив начин, особено що се касае до енергийно бедната част от обществото и домакинствата, уязвими от цената на електроенергията и горивата. За тази цел от януари..

публикувано на 25.03.24 в 13:40

Село Рабиша - с прекрасна природа, но без работа за хората

Село Рабиша се намира на път, който води към известната пещера Магурата и към красивото Рабишко езеро.  Най-близкият град е Белоградчик, на 12 км, а на 38 км е Видин.  В миналото Рабиша е било голямо село. През 1946 година жителите са над 1200, с два големи площада и с еднотипни едноетажни къщи, с няколко големи сгради, в които се помещавали..

публикувано на 22.03.24 в 12:20

Тома Ушев: Сглобката е евтин заместител на луксозен продукт от китайски сайт

Бъдещето на властта зависи от извинение към Мария Габриел.  Ще бъдат ли подновени преговорите между партньорите, които не успяха до този момент да постигнат съгласие?  Предстои ли разглеждане на неодобрения проектокабинет?  Безпрецедентната политическа ситуация дискутираме с Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Ако ми..

публикувано на 21.03.24 в 10:00

Намират ли успешна професионална реализация младите хора у нас?

Пазарът на труда в Европа става все по-динамичен, а по всичко личи, че тези процеси ще продължат и занапред. Първото голямо сътресение бе регистрирано с началото на COVID-19 пандемията, когато бяха освободени от работа много хора, а други бяха принудени да преминат към работа от вкъщи. Възстановяването и свързания с него недостиг на..

публикувано на 20.03.24 в 10:30