Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще ни тръгне ли "по вода" с новите цени на ВиК услугите

Снимка: Радио Видин

В последните дни на миналата година граждани излязоха на протест пред сградата на Комисията по енергийно и водно регулиране срещу заложеното увеличение на цената на водата от януари. Техните намерения бяха да попречат на членовете на регулатора да влязат на заседанието за окончателното приемане на цените на ВиК услугите за 2019 година. Въпреки недоволството, Комисията за енергийно и водно регулиране реши водата да поскъпне в 27 населени места. Най-много ще плащат вече жителите на Варна, Добрич, Шумен и Враца, където цената за кубик ще надскочи 3 лева. Поскъпване има и в столицата. Единственото място, където се предвижда поевтиняване на услугата е Кърджали, но то ще бъде минимално и в размер на около 1,5%. 

Видинчани изказаха критични мнения относно повишението на ВиК услугите: 

"Няма добре да ни се отрази новата цена на водата. Особено за нас, пенсионерите, 4 кубика, ние с жена ми толкова ползваме... Пенсиите трябваше да се увеличат от 1 януари, а не от 1 юли... При всички случаи ще ни се отрази, не можем да го спрем това явление... Най- дразнеща е таксата "разпределение"... Би трябвало да повишат заплатите на служителите на ВиК, иначе тези разходи за какво са... ВиК винаги са прави, а пък ние не искаме тази проверка на водомерите и оттук се получава разминаването." 

Около 6% е увеличението на водата за област Видин, каза директорът на "ВиК"- Видин Георги Владов.

"Тези 1 680 километра водопроводна мрежа в област Видин са изградени за население 120- 130 хиляди жители да живеят и да потребяват тази вода. Тогава цената би могла да бъде и по- ниска. От 1-ви януари 2019 година цената на кубик вода за битови и промишлени потребители е една и съща и тя става 1.78 лева без ДДС или увеличението е с 11 стотинки, или около 6%. Появи се спекулация за тези 22% и някои хора се опитаха да си направят пиар за сметка на нервите на населението, особено в този регион. За мен това е некоректно" - каза директорът на видинското ВиК дружество и допълни:

"Имаме петгодишен бизнес- план, в който е разписано ясно и точно как ще се движат цените на водата, тоест с какви проценти ще нарастват те през годините. Хората едва ли са чели този бизнес- план, но при такъв вид услуги цените трудно падат. Цената на водата се влияе от два показателя- първият е разходите на предприятието и вторият, който трябва да се има предвид, е количеството потребена вода. Не може всички да отчитат демографски срив в Северозападна България, тоест намаляване на потреблението, а ние да очакваме да намалее също цената на водата" - коментира Георги Владов.

Повече по темата, както и цялото интервю с Георги Владов можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00