Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Икономист: Само със селско стопанство е трудно да има подем

3
Снимка: архив

В началото на февруари Националният статистически институт публикува данните за регионалния брутен вътрешен продукт за 2017 година. Те показват икономическите процеси на регионално ниво, макар и за година назад. Статистиката показва различията в регионалния брутен вътрешен продукт между областите. През 2017 г. София е много по- напред с брутен вътрешен продукт на човек от населението, в размер на 30 295 лева, а на последно място е област Силистра с едва 6 687 лева. Къде, обаче, се нарежда икономиката на Българския Северозапад и коя е основната движеща сила в нея? 

Общата структура на икономиката на страната ни днес е следната- 67% принадлежат на услугите, 28%- на индустрията и едва 5%- на селското стопанство. През последните 5 години индустрията добавя само един процентен пункт, който е породен от лек спад в областта на услугите и в селското стопанство. Какъв е профилът на отделните области в Българския Северозапад днес? Това попитахме Петър Ганев от Института за пазарна икономика в България. 

Петър Ганев, икономист"Отрасловият профил на дадена област е много важен, тъй като на практика на него се базира благосъстоянието на гражданите. В Северозападна България попада една от четирите индустриални области в страната. Тук причината е АЕЦ "Козлодуй"... Различна е ситуацията в областите Видин и Монтана. Трудно, обаче, може само с развитие на селско стопанство да се усеща голям подем в развитието на една общност на местно ниво" - коментира Петър Ганев. 

Най- силно развитите индустриални области днес са Стара Загора, София, Габрово и Враца. Те са единствените, в които индустрията е отговорна за поне половината от брутната добавена стойност- 66% в Стара Загора, 61% в Софийска област и по около 50% във Враца и Габрово. Всяка една от тези области бележи ръст на дела на индустрията в добавената стойност - с по 5-6 процентни пункта за последните 5 години. Размерът на добавената стойност от индустрията на човек от населението показва, че същите области са на първите четири места и то в същия ред - 9 985 лева в Стара Загора, 8 177 лева в Софийска област, 5 305 лева в Габрово и 5 300 лева във Враца. Във въпросните четири индустриални области влизат значими индустриални предприятия като големите енергийни комплекси в Раднево и Гълъбово на територията на област Стара Загора, АЕЦ "Козлодуй" на територията на област Враца, както и някои от големите добивни предприятия от Средногорието на територията на Софийска област. Габрово е единственият пример за индустриална област без голямо енергийно или добивно предприятие, но областният център има дългогодишни индустриални традиции, а в тази област влизат и големите предприятия в Севлиево. В най-голямата група от общата структура на икономиката на страната ни, областта на услугите, като водещи са включени столицата София и областите Варна, и Бургас. 

В третата група са включени земеделските области, които са все повече на брой и остават най- бедни. Тяхното определяне е най-трудно, като слабото развитие на другите сектори прави развитието на селското стопанство определящо за даден регион. Все пак Видин и Монтана принадлежат към областите с най-високи дялове на селското стопанство, спрямо всички останали области в страната. Това са Силистра- 23%, Видин- 18%, Монтана- 16%, Разград- 16%, Добрич- 16%, Кърджали- 15%, Търговище- 14%, Шумен- 13% и Ямбол- 13%. В тези области и добавената стойност на селското стопанство на човек от населението е най- висока, в рамките на 1 000- 1 300 лева на човек. Трайна ли е тази тенденция и как може да бъде променена- това попитахме още Петър Ганев от Института за пазарна икономика в България. 

"Инвеститорите се интересуват със сигурност от доста детайли. Една от основните спънки е дали има хора в даден регион на страната. За чуждия инвеститор от огромно значение е дали има достатъчно кадри, които да бъдат назначени на работа. Заетостта стана доста висока и тези, които са на пазара на труда, от доста време вече са неактивни и е трудно да бъдат активирани и да бъдат върнати на работа" - допълни още Петър Ганев.

Областите, в които селското стопанство заема над 10% от добавената стойност, са най- бедни и имат най-нисък брутен вътрешен продукт на човек от населението. Това е така, тъй като добавената стойност в земеделието остава много ниска. Силистра и Видин са единствените области в страната, където добавената стойност на човек в индустрията е толкова ниска, че е под добавената стойност на селското стопанство в съответната област. Има ли нещо страшно в това населението на даден регион да се изхранва от селско стопанство- това попитахме видинчани в анкетата по темата.

"По- скоро преработвателна промишленост, едва ли нещо друго ще тръгне- то вече е обезлюдено и няма хора, няма и кой да работи... Селското стопанство може да се възроди, но няма да го направи никой. От Видин са излезнали много ръководители в България, но никой нищо не е направил за този регион" - коментираха видинчани.

През годините във видинския регион вратите на големите предприятия постепенно се затваряха и хората, които оставаха без работа бяха принудени да търсят препитание в други региони на страната или в чужбина. Има ли предимства това, че в даден регион селското стопанство заема по- голям процент от добавената стойност и може ли хората да се издържат от подобна заетост?

Красимир Кирилов, ВТПП"Не мисля, че има нещо страшно в това хората да се издържат от селско стопанство, но проблемът е, че като казваме селско стопанство имаме предвид отглеждането на житни култури, които се отглеждат в големи блокове, където всъщност няма много голяма заетост. Този тип земеделие не може да даде количество работна ръка, каквото би могло да даде друг тип земеделие"- коментира Красимир Кирилов, председател на Видинската търговско-промишлена палата.

Селскостопанската продукция на Северозападна България е на много високо ниво, а голяма част от нея се пласира и зад граница. За съжаление, зърнопроизводството не позволява голяма ангажираност на работна ръка и затова и безработицата в нашия регион продължава да бъде твърде висока, коментира Жечко Андрейнски, зърнопроизводител от Видин и допълни: 

Жечко Андрейнски, зърнопроизводител"Нашите квалифицирани работници не могат да бъдат внесени в България и поради това ние се стараем те да получават добро трудово възнаграждение, за да не смятат, че България не е мястото, където не могат да изхранват своите семейства... През последните години се търси така наречената "диверсификация" на културите, вкарването на нови култури и по този начин се цели да се осигури работа целогодишно на хората, ангажирани в селското стопанство. За съжаление, продукцията ни се реализира в Гърция и други държави и по този начин не можем да допринесем за създаването на по- висока принадена стойност, която да остава в нашия регион" - каза Жечко Андрейнски.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00