Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акцентите в новата ОСП- достъпна, здравословна и екологична храна


Каква е позицията на страната ни за бъдещето на Общата селскостопанска политика в навечерието на изборите за Европейски парламент и светло ли е бъдещето на зърнопроизводството- новините от Петата среща на земеделските камари от регион „Три морета“, която се проведе в София са от председателя на Видинския съюз на зърнопроизводителите Александър Александров:

"Ще акцентирам върху думата Камари- от българска страна домакин и инициатор на събитието е Националната асоциация на зърнопроизводителите, защото толкова години наред ние не можахме да създадем Закон за браншовите организации и оттам да тръгне едно обединение, което да се превърне в Камара. Това, което показаха Полша, Литва, Румъния- не бяха отделни браншове, а съвкупност от всички сектори от селското стопанство. Единствено ние участвахме като секторна организация.

Срещата беше много важна, защото ние сме в навечерието на важни събития- Брекзит, избори за евродепутати... На фона на това Общата селскостопанска политика е сложно мероприятие и изпитваме безпокойство, че никой в момента не се е вторачил в това- какво ние трябва да правим в следващия програмен период. Сега вниманието е насочено към изборите- покрай тях времето минава, а има доста неща, които произлизат от стратегиите на страните-членки, които трябва да бъдат приети, но има опасност да влезем в 2020 година не добре подготвени, с не добре разписани правила... Това би оказало негативно влияние върху бъдещата ни работа.  

...Всичко оказва влияние върху цялостния процес на движение в определена посока на европейските държави. Трудното е, че никой досега не формулира достатъчно добре посоката- това е основният проблем на Европа- тя трябва да се съвземе, защото прехраната на човечеството е от особено значение. Докато има земя, хората ще консумират това, което тя произведе, но някой трябва да регулира тези процеси- това сме ние- фермерите... Храна- достъпна, здравословна, екологична- това са част от акцентите в новата селскостопанска политика. ... Европа се вторачва в това, че плащайки за едно нещо, иска да види резултати. В това няма нищо лошо, стига то да е постижимо и да не натоварва прекалено много, чисто административно земеделският сектор. Защото през последните години регулаторно-лицензионният режим е доста тежък, административната тежест е доста сериозна. Лично мое мнение е, че един фермер трябва около 80% от времето си да отдели за бизнеса, с който се занимава, за да се получат добри резултати и само 20 % да са за чисто административна работа. В момента е 50/50- това не води до сериозен ръст... Обезпокоени сме...

Не бих пропуснал да акцентирам и върху темата, че все още западните държави- старите страни- членки все още не искат ние да се доближим до тях. Те имат специфичен начин на земеделие, но не искат да работим при едни и същи условия... "

Кои са общите за всички земеделски производители теми в Общата селскостопанска политика и кои са специфичните, кои са приоритетите на страната ни и как ще бъде защитено родното производство; в навечерието на изборите за Европарламент- доколко пратените там, избрани от нас хора, са длъжни да защитават интереса на страната си и доколко консолидирани са нашите депутати по важните за страната ни селскостопански теми; какво е състоянието на посевите, има ли пропаднали площи с рапица и пшеница и как върви пролетната кампания- чуйте в звуковия файл.

Областен информационен център - Видин започна своите срещи със земеделски производители, за да ги запознаят с мерките по програмата за развитие на селските райони. В пет от видинските общини земеделските стопани научиха повече за промените в нивата на подпомагане за площи, заявявани по няколко от мерките, по които ще има прием през тази година. Първата мярка е 11 „Биологично земеделие“. Последните изменения по нея са от началото на миналата година, коментира Управителят на информационния център Мариела Савкова. Тя  акцентира на на-атрактивната мярка- тази за „Хуманно отношение към животните“ и възможностите за приложението й от животновъдите в селските райони на област Видин. Документи се приемат до 29 март в областните дирекции на ДФ „Земеделие“. Изплащането на държавната помощ ще започне от 15 април 2019 г.- подробностите чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

По-малко ще са гласуващите в община Кула на 9 юни

Дванадесет са секционните избирателни комисии в община Кула за изборите на 9 юни, с една по-малко в град Кула заради намаляване на населението. Закрива се секционно избирателната комисия в бившата детска градина. Жителите на града ще могат да гласуват машинно и с хартиена бюлетина.  Четири са избирателните секции в Кула. Хората в селата ще..

публикувано на 24.04.24 в 09:00

Жителите в село Динково живеят в постоянен страх

В постоянен страх и стрес живеят хората в село Динково, община Ружинци. Пред екип на радио Видин х ората се оплакват от постоянните и неспиращи набези и кражби на техни съселяни.  Хората  не могат сами да се справят, страхуват се, тъй като повечето от тях живеят сами. Казват, че се обаждат в полицията, но полицаите идват,..

публикувано на 23.04.24 в 16:00

В жилищен блок "Янтра" 2 във Видин искат асфалт пред входа си

Хората от жилищен блок "Янтра" 2 във Видин очакват местната общинска управа да се справи с проблем, който от години няма решение. Искат да бъде асфалтирана улицата пред входа им. Казват, че в дъждовно време там се събира вода и всяко излизане от дома им се превръща в изпитание. Налага се с тухли и камъни да правят пътека, за да могат да..

публикувано на 23.04.24 в 14:13

Пет нови професии за учениците от Врачанско

В 61 паралелки на 33 училища ще се обучават учениците на  територията на област Враца.  1443-ма седмокласници имат възможност да продължат образованието си в учебните заведения в областта.  Регионалното управление на образованието (РУО) - Враца обяви държавен план-прием за 2024/2025 година.  15 са профилираните паралелки, 29 са..

публикувано на 23.04.24 в 13:45

Видински ученик е най-добрият в България по приложна електроника

Ивайло Георгиев от 11 клас на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин е най-добрият състезател в България по приложна електроника. Той спечели  първото място в индивидуалното класиране  в Националното състезание по приложна електроника "Мога и зная как",  а отборът на  Ивайло и Светослав  Цветков се нарежда  на второ място в страната.  В момента..

публикувано на 23.04.24 в 12:00

Изложба показва архитектурното наследство на Видин

Изложбата „Архитектурното наследство на Видин и областта“ се открива във Видин. Автор на изложбата е архитект Белин Моллов.   В експозицията са включени 45 картини, които изобразяват впечатляващи сгради като Синагогата, катедралния храм "Свети Димитър", джамията на Осман Пазвантооглу, Стамбол капия, Баба Вида,  църквите в Димово, в Ново..

публикувано на 23.04.24 в 09:40

В Монтана отбелязваха Европейския ден за борба с наднорменото тегло

Европейският ден за борба с наднорменото тегло бе отбелязан в Монтана. Инициативата е на Регионалната здравна инспекция и Младежкия дом и е насочена към децата и учениците от града. Лекция, фокусирана върху темата за правилното и здравословно хранене на учениците от 7 до 19-годишна възраст, изнесе Даниела Божинова, която е главен експерт в здравната..

публикувано на 22.04.24 в 17:41