Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бабите и дядовците са ключът към щастието на внуците

Снимка: Недка Лилкова

Проучване на Brigham Young University в САЩ твърди, че бабите или дядовците са ключът към щастието на внуците. Изследването е направено въз основа на въпроси към 408 петокласници за отношенията им с техните баби и дядовци, включително дали те получават съвети за важни решения и дали се чувстват спокойни да обсъждат проблемите си с тях. Получените резултати - емоционалната връзката между баби, дядовци, и техните внуци може значително да повлияе на академичното, психологическото и социално развитие на децата.

Важен фактор ли са бабите и дядовците в живота на  внуците си  и наистина ли имат толкова силно и многопосочно влияние върху развитието им? Доскоро в българското общество тази връзка е била изключително здрава и силна. За патриархалното българско семейство и връзката между най-възрастните и най-малките разказва  етнографът Сашка Бизеранова от Регионален исторически музей Видин:

"В патриархалното семейство на особена почит е стопанинът на дома и всички се отнасят към него с уважение. След него е стопанката на дома. В отношенията си към внуците винаги има нотка на емоционалност, особено, ако те носят името на бабата и дядото. Задължение на бабата  е било да помага при отглеждането на децата. Бабата гледа децата и така се заражда специална, топла връзка между тях, която остава за цял живот. Освен това в патриархалното семейство бабата  е имала задължение да научи момиченцата да месят хляб, започва се с обредните колачета, обучава децата да приготвят храната, на женски работи – да тъкат, предат, плетат. Дядото обучава момчетата да режат, да секат дърва, да ходят на полето, или на занаят. Така се заражда любов към земята, към гората, към природата."

Традициите в българското семейство се променят с промяната на обществения социален ред, идва социализмът, жените - домакини започват да работят, децата се гледат и възпитават в детска градина. Въпреки коренната промяна в начина на живот и във взаимоотношенията, възрастните хора в България продължават да се грижат за своите деца и за своите внуци. Стремежът на бабите и дядовците да поддържат връзката със своите внуци е много силен, силно е и желанието на децата да общуват със своите баби и дядовци, защото чувстват  безусловна им любов и подкрепа. Оказва се, че в България бабата е "институция".

Според Мария Митева, педагогически съветник в ОУ "Любен Каравелов" общуването между внуците и техните баби и дядовци е особено ценно:

"Благотворна е тази връзка и за двете страни. Възрастните са с много опит в живота, стресът е прераснал в спокойствие и себеотдаване. Детето възприема този модел и то се чувства спокойно. Ако детето е обичано, то расте с увереност в себе си. Това дава много позитиви в израстването на детето и утвърждаването му като възрастен. В повечето случаи, когато децата имат връзка с баба и дядо наистина децата стават по-уверени. Те са по-спокойни, изслушват ги, и взаимно си разменят позитивна енергия. Ценното е това, че детето се научава, че има различни типове поведения, научава се да цени възрастния и да му помага. Важно е когато поколенията се познават, защото всеки има какво даде на другия."

Децата, които растат с бабите и дядовците си са късметлии. Благодарение на тази връзка те могат да изпитат повече любов  и то безусловна любов , емоционална подкрепа и също така огромно богатство от спомени, които ще ги придружават през целия им живот. Обичаните деца стават уверени и  щастливи възрастни хора.

По темата разговаряхме с видинчани:

"Чувстваме се на седмото небе, като внуците са с нас... Едната баба ме научи да плета, а другата на нещата в природата, за животните и растенията… Ами много е хубаво, зарежда те с хубави емоции, по-млада се чувствам. Научих внучката да пише , да чете... Връзката с баба ми е много силна, най-често си говорим с нея, дава ми правилни съвети, разчитам на нея… Връзката с внуците ми дава емоция, стимул за живот… не може да се опише..."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дора и нейният сладък свят

Днес ще ви срещнем с една дама, с която отдавна искаме да ви запознаем. Тя е затвърдена като професионалист в нашия град, и не само, защото нейното име е познато в цялата страна. Става популярна с бисквитите, които рисува и декорира. Но преди да ви разкажем историята за професионалния път на Дора Любенова , ще ви запознаем с нейното минало...

публикувано на 24.04.24 в 17:00

Стартира онлайн семинар "Упътване за родители на будни деца"

Онлайн семинар "Упътване за родители на будни деца" организира Мариана Асенова, журналист, експерт в сферата на образованието, културата и природата. Тя е и създател на Горското школо "Великото навън".  За Мариана Асенова промяната в поведението и мисленето на родители и деца е мисия: "Всички деца се раждат будни, абсолютно съм уверена..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

Рахманинов в програмата на видинската Симфониета

Като екстремно изживяване диригентът Петър Димитров определи концерта на Симфониета Видин, който ще дирижира тази вечер. В програмата са включени произведения на Рахманинов, Пучини, Верди и Маскани. Солисти са тенорът Бойко Цветанов, сопраното Евгения Ралчева и пианистката Анелия Господинова. Концертът е предизвикателство за нас, каза..

публикувано на 24.04.24 в 14:00

По-малко ще са гласуващите в община Кула на 9 юни

Дванадесет са секционните избирателни комисии в община Кула за изборите на 9 юни, с една по-малко в град Кула заради намаляване на населението. Закрива се секционно избирателната комисия в бившата детска градина. Жителите на града ще могат да гласуват машинно и с хартиена бюлетина.  Четири са избирателните секции в Кула. Хората в селата ще..

публикувано на 24.04.24 в 09:00

Жителите в село Динково живеят в постоянен страх

В постоянен страх и стрес живеят хората в село Динково, община Ружинци. Пред екип на радио Видин х ората се оплакват от постоянните и неспиращи набези и кражби на техни съселяни.  Хората  не могат сами да се справят, страхуват се, тъй като повечето от тях живеят сами. Казват, че се обаждат в полицията, но полицаите идват,..

публикувано на 23.04.24 в 16:00

В жилищен блок "Янтра" 2 във Видин искат асфалт пред входа си

Хората от жилищен блок "Янтра" 2 във Видин очакват местната общинска управа да се справи с проблем, който от години няма решение. Искат да бъде асфалтирана улицата пред входа им. Казват, че в дъждовно време там се събира вода и всяко излизане от дома им се превръща в изпитание. Налага се с тухли и камъни да правят пътека, за да могат да..

публикувано на 23.04.24 в 14:13

Пет нови професии за учениците от Врачанско

В 61 паралелки на 33 училища ще се обучават учениците на  територията на област Враца.  1443-ма седмокласници имат възможност да продължат образованието си в учебните заведения в областта.  Регионалното управление на образованието (РУО) - Враца обяви държавен план-прием за 2024/2025 година.  15 са профилираните паралелки, 29 са..

публикувано на 23.04.24 в 13:45