Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Григор Томов: Хората от Северозапада имат право на най-доброто лечение

Снимка: Радио ВИДИН


Нова модерна апаратура получи Комплексният онкологичен център във Враца, коЙто обслужва пациенти и от областите Видин и Монтана. Това е най-добрата апаратура в света в момента, произведена е от водещи фирми, обясни в предаването "Направление здраве" управителят на лечебното заведение д-р Григор Томов. Той уточни, че апаратурата е за работата на отделението по гастроентерология: 

"Най-новото, с което напълно искаме да отговорим на световните тенденции в съвременната медицина, е, че се снабдихме за гастроентерологичното ни отделение с една нова апаратура за диагностика и лечение на гастроентерологичните заболявания. Аз смятам, че българинът от Северозападна България има право на достъп даже и до световни върхове в медицината, нищо че сме на последно място по доходи....Но все пак всичко това е свързано с голямата заболеваемост, нивото на заболеваемостта в Северозападна България, за която Комплексен онкологичен център Враца се грижи. Става въпрос за най-добрите апарати на световните лидери. Това е един гастроскоп за диагностика и лечение на заболяванията на хранопровода, стомаха и дванадесетопръстника, колоноскоп за диагностика и лечение на заболяванията на дебелото и тънкото черво, дуоденоскоп за диагностика и лечение на заболяванията на жлъчните канали и панкреаса, ехоендоскоп – апарат, съчетаващ в хибридна техника, видеоендоскопско изследване и ехографско, чрез което се дава възможност за прецизна диагностика и лечение на серия от заболявания на панкреаса, жлъчните пътища, лимфните възли в коремната кухина и гръдния кош. Всичко това така е навързано, че може да се постави диагноза отгоре до долу на стомашно-чревния тракт..."
Снимка: Радио ВИДИН
Комплексният онкологичен център е оборудван добре с техника, необходимо е разширяване на легловата база. Ето защо от ръководството на лечебното заведение търсят възможности за надстрояване на сградата на лъчелечебния център.

"Средногодишно диспансерни и лица за лекуване минават над 10 000 души. На базата на това, че при последното преброяване в трите области живеят около 380 000 човека, това е доста голям  процент. Нормално е, когато хората намаляват и заболеваемостта да намалява, но тук нещата не са такива. Населението е застаряващо, при по-възрастните хора много повече се намират такива злокачествени заболявания и ние се опитваме да вдигнем процента на преживяемост на тези пациенти, на които са открити заболявания. Вярно е, имаме и жалби по някой път, по някой път хората са недоволни, че сме се забавили с един или два дни, или нещо се е случило, но това са субективни неща, с които не можем да се преборим."


Увеличава се късната диагностика на пациентите с онкологични заболявания. Една от причините е, че голяма част от хората не са здравно осигурени, обясни още д-р Григор Томов:

"Късната диагностика я има все още и тя се увеличава процентно спрямо ранната диагностика, поради ниския стандарт и поради това, че много голяма част от хората не са здравноосигурени и не могат да стигнат до лекар. Има хора, които не могат да си позволяват финансово да пътуват, камо ли да отидат на лекар, камо ли да отидат на частен лекар. Това е една от причините за късната диагностика. Втората причина е, че аз лично не знам какви са стимулите на личните лекари от Здравната каса да се правят тези профилактични прегледи. Сега доколкото чувам, нещо трябвало да бъдат глобявани пациентите, джипитата, някой там натиска нещо, но явно, че по този начин няма да стане. Затова късната диагностика я има, което е много лошо. Въпреки че модерната диагностика е налице, но когато липсват финансови средства, тогава вече проблемът..."

Хората, които искат да се изследват за онкологично заболяване, трябва да се обърнат към личния си лекар. Друга възможност е участието в кампаниите за профилактика, които Комплексният онкологичен център Враца смята да организира през следващите месеци.

Повече по тази и останалите теми в предаването може да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Губим милиард годишно заради опашките на Дунав мост 2

Българската икономика губи над 1 млрд. лева годишно заради опашките от камиони по границите, защото не сме в сухопътния Шенген. Изводите са на Съюза на международните превозвачи. Изследването на сдружението е базирано предимно на данните от граничен пункт Видин-Калафат, където минава по-голямата част от товарния трафик.  "На Видин-Калафат трафикът..

публикувано на 17.04.24 в 16:55

Видинският драматичен театър започна репетиции на криминална комедия

Криминалната комедия "Убийство в първа класа" поставят в Драматичния театър във Видин. Режисьор на спектакъла е актьорът, популярен със своите превъплъщения на театралната сцена и в киното, а отскоро изявяващ се и на режисьорското поприще - Евгени Будинов. Участва целият състав на видинския драматичен театър, обясни директорът Кирил Кирилов ...

публикувано на 17.04.24 в 14:58

Ники Станоев с главна роля в "Опасни шматки"

Ники Станоев с главна роля в нов филм, който дава сериозна заявка да се превърне в една от най-забавните български комедии, снимани напоследък. В "Опасни шматки" роденият във Видин актьор си партнира със своя състудент и съквартирант по това време Стоян Цветков. Главните герои във филма също са двама приятели. Те преминават през множество смешни..

публикувано на 17.04.24 в 14:30

"Иновации в действие" в час по химия

Нови методи на преподаване в час по химия представиха в Гимназията с преподаване на чужди езици „Йордан Радичков“ във Видин . Училището е включено в програмата на Министерството на образованието и науката „Иновации в действие“. В гимназията посрещнаха учители и ученици от три училища, с които си партнират - от град Ардино, от село Драгоево,..

публикувано на 17.04.24 в 13:47

Фестивал на патриотичното творчество организират в село Паволче

Народно читалище "Фар 1930" във врачанското село Паволче обяви прием на творби за шестото издание на фестивала на патриотичното творчество "С Ботевски пламък в сърцето" . Проявата се провежда от 2019 година, а тазгодишното издание включва нова категория - стихотворение, обясни секретарят на читалището  Мария Божковска: "Тази година темата е..

публикувано на 17.04.24 в 13:00

Училища могат да получат безплатни абонаменти за нова образователна платформа

Нова образователна платформа дава възможност на учебните заведения още от следващата учебна година да предлагат на своите ученици нови програми и предмети с фокус върху актуални и интересни за младите хора теми. Създателите на платформата предоставят възможност на 150 общински и държавни училища да кандидатстват за безплатни училищни абонаменти за..

публикувано на 16.04.24 в 15:28

В сила е забраната за улов на риба

От 15 април влезе в сила забраната за улов на риба през размножителния период на видовете във водите на Черно море, река Дунав и вътрешните водни обекти. Забраната се налага с цел създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно-лятно размножаващите се риби. Забраната е от 15 април до 31 май за водни обекти до 500 метра..

публикувано на 16.04.24 в 15:25