Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проект готви промени за възпитанието на учениците

Снимка: Радио Видин

Училищата да възпитават децата на 16 ценности, нагласи и умения- това е предвидено в новия проект за стратегия за възпитателната работа в образователните институции за периода 2019- 2030 година на Министерството на образованието и науката. С помощта на семействата си младите хора ще се учат да се гордеят с България. Освен това ще се учат и на доброволчество, работа в екип и уважение към европейските ценности. Учениците ще трябва да умеят да разрешават конфликти по неагресивен начин, да придобият нетърпимост към корупцията, а техните преподаватели ще ги възпитават на патриотизъм, доброволчество, благотворителност и толерантност. Това са част от 16- те цели, които Министерството на образованието и науката е заложило в проекта за стратегия за възпитателната работа в образователните институции. С документа експертите искат да постигнат формиране на личностни качества, ценности, нагласи и мотиви, които да подпомогнат пълноценното развитие на детето. Проектът беше представен пред началниците на регионалните управления на образованието, учители, директори, неправителствени, професионални организации и родители в края на април. Сред поставените цели е формирането на национална идентичност, чрез уважение на историята, традициите и обичаите ни. Идеята е децата да изпитват национално самочувствие и гордост. Как може да се постигне това в учебните часове- попитахме Лиана Иванова, директор на видинското училище "Отец Паисий", която е и преподавател по история.

"Народ без история няма как да бъде народ. Това да знаем собствената си история е много ценно и формира редица качества, особено, когато изучаваме частта "българска история". Периодът от създаването на българската държава до падането и под османска власт е особено интересен период за изучаване от учениците."- коментира Лиана Иванова.

Учениците трябва да придобият качества, които да им помогнат да си изберат професия. Според експертите от МОН полезно за децата е също да стават доброволци, да се включват в дейности, свързани с екологията. Задължително е да проявяват толерантност и уважение към правата на хората с увреждания. Важно за подрастващите е също да придобият умения за разрешаване на конфликти по ефективен и неагресивен начин. Те трябва да са дисциплинирани на улицата и да изпитват нетолерантност към корупцията в обществото, предвижда още документът. Постижимо ли е това- попитахме Евлогия Манджукова, директор на Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин.

"Вменявайки възпитателната работа само на учебните заведения практически това е поредния административен акт, който цели да постигне някакъв резултат, но някак си лично на мен не ми се връзват нещата. Странно е, че за възпитание спря да се говори още преди 30 години. Ако това не стане задача №1 на цялото ни общество, няма как с един административен акт да бележим сериозни резултати."- каза Евлогия Манджукова

Според авторите ключово условие за осъществяването на успешна работа в училище е ефективното взаимодействие със семейството.  Родителите могат да влизат в часа на класа и да присъстват на извънкласни занимания, празници, състезания, конкурси и каузи. Когато родителите нямат достатъчно време, учителите ще оказват по- голямата подкрепа. Разговаряхме с Пролетка Ганчева, родител на ученик от 9 клас във видинската езикова гимназия "Йордан Радичков":

"Работата в тази насока първо трябва да започне с родителите на децата, защото възпитанието на едно дете започва от семейството и средата, в която се изгражда това дете, като характер и носител на ценности в едно общество. В училището, в което учи моят син има обратна връзка и ние родителите сме информирани. Правят се родителски срещи и тази форма на контакт я има. Има, обаче какво още да се желае. Най- голямата ценност е толерантността във всичките и форми на проява и мисля, че трябва да се работи в тази насока."- уточни Пролетка Ганчева.

Според министъра на образованието и науката Красимир Вълчев родителите и учителите имат обща мисия - да направят децата по-добри:

"С тази стратегия искаме да провокираме разговор за възпитателната функция, разговор, относно партньорството между образователните институции и семейството. Имаме нужда от усилване на възпитателната функция и такова партньорство. Имаме нужда от относително съгласие по отношение на това в какво трябва да възпитаваме децата си, но това съгласие не трябва да бъде наложено. То трябва да бъде постигнато в училищните общности."- заяви министърът. Според него средната посещаемост, дори когато се вземат всички мерки в едно училище със свръхконцентрация на проблемни деца, нараства от 40 на 60%. Поставят се преброителни камери, наказват се училища, подава се информация за спиране на помощи, глобяват се и родителите, но въпреки това мерките не са достатъчни."- коментира за БНР министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

Възпитанието е най-важното, с което трябва първо да започнем, коментира председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева. Според нея възпитанието е основа за мотивацията на един млад човек. Тя допълни, че Синдикатът на учителите е ревностен защитник на новата стратегия и трябва да подадем ясен сигнал към родителската общност и към обществото като цяло, че проблемът за възпитателната работа трябва да бъде ангажимент и грижа на семейството, на училището и на всички институции, които отговарят за възпитанието на младите хора. Днес, сякаш нещата се развиха във времето и цивилизацията, като че ли започна да връща запазената си територия и в образованието. Този процес, обаче трябва задължително да бъде подкрепен и политически, за да се радва на успешна реализация. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40