Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Врачански тиквеник" е книга за живота

Снимка: личен архив

В рубриката "Думата имат старейшините" ви представям една будна, смела, активна и борбена жена от врачанския край. Това е Мариета Цолова  от село Търнава. До 16-та си година тя живее в родното си село. След това завършва Техникум по електротехника в Монтана. Висшето си образование започва в специалност "Машинен инженер" във ВМЕИ "Ленин", а след това го завършва в Технически университет. Мариета е омъжена, има двама сина и е баба на внучка. Определя себе си като щастлива майка и баба. Последните 40 години живее в  Перник, където има собствен бизнес за недвижими имоти.


Независимо, че е машинен инженер, оказва се, че има талант да пише вълнуващи истории, свързани с душевността на нейните съселяни. Вълнуващото в живота на Мариета е, че тя е автор на книгата "Врачански тиквеник", която предизвика голям интерес и за една година тиражът й бе изкупен.


Мариета Цолова споделя с нас спомени за родното село Търнава, с гордост от това, че селото все още е пълно с живот, както  и мъката от това, че младите хора напускат България, българските села опустяват и остават забравени и самотни. Какво мога да предложа на децата си тук - този въпрос си задава не само Мариета Цолова, но и много други българи на нейната възраст.  В книгата си "Врачански тиквеник" тя описва истинския живот, манталитета и характера на врачаните през битието на главния герой Марин Чорбаджийски.


"А за книгата, всеки може да се разпознае в поднесената от мен история, да поразрови жаравата на спомените, да се посмее от сърце над житейските нелепости и да се зареди с настроение и да му стане благо на душата. Защото това е книга за живота, а той, животът, е тиквеник, увъртеле са се едни кори, коя прегорела, коя длетава, но най-важното е, че има и благо. В мен е останал врачанския диалект. Исках да покажа, че можеш да говориш на диалект, без да си прост. Диалектът е онова зрънце което прави нашия говор уникален. .."


Мариета Цолова ни представя врачанския диалект с неговото многообразие, с неговата отличителност и същевременно с неговата точност в изказа за определени предмети. В момента се опитва да направи родословно дърво на баба си и дядо си. 


Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Чипровци представят изложба, посветена на 400-годишнината на местно училище

Изложба , посветена на 400-годишнината от създаването на Основно училище "Петър Парчевич" в град Чипровци , ще бъде открита на 29 март . Експозицията "400 години огънят на знанието" ще бъде подредена в Историческия музей в града. В нея ще бъдат показани творби на двама артисти - Владислав Чавдаров , който живее в близкото до Чипровци село..

публикувано на 28.03.24 в 14:40

Възраждат затворено от години училище във врачанско село

Затвореното от години училище във врачанското село Паволче да стане трансграничен център за обучение по туризъм. Предложението е на Община Враца по програма за Трансгранично сътрудничество между България и Сърбия 2021-2027, с партньор гр. Ниш. Училището е построено през 40-те години на миналия век с доброволен труд на местните жители, но не..

публикувано на 28.03.24 в 14:30

Сайт информира за процеса по въвеждане на еврото в България

Министерство на финансите и БНБ стартираха и нформационен сайт , посветен на въвеждането на еврото у нас. Целта на електронната страница еврото.бг е да бъде полезен и сигурен източник на точна, навременна и актуална информация, да събере на едно място всички важни новини, решения и събития, свързани с въвеждането на единната европейска валута в..

публикувано на 28.03.24 в 14:00
Константин Костов

В "Музикална зона" на 28 март 2024 слушаме Биг бенда на БНР с "Картини от една изложба"

Едноименното произведение на Модест Мусоргски е пречупено през погледа на композитора - аранжор Константин Костов . Изпълнението е на Биг бенда на БНР, под диригентството на Антони Дончев. Отделните части като заглавия са почти идентични, но идеите придобиват нов смисъл благодарение на джаза. Класиката се трансформира в напълно нова посока, като за..

публикувано на 28.03.24 в 09:00

За трудния път да станеш професионален готвач

Днес ви срещаме с една изключителна видинчанка. Тя е на 30 години, казва се Сибел Мартинова и е готвач . Истината е, че никога не е имала тази мечта да работи в кухня , случило се по много естествен и неусетен начин. Имала е период, в който е започнала да се замисля с какво се храни. И така започва все по-често да прави по-осъзнати решения и..

публикувано на 27.03.24 в 17:00

Дизайнер показва облеклото на цар Иван Срацимир в крепостта "Баба Вида"

Какъв е бил дрескодът през Средновековието и какви дрехи са носили владетелят на Видинското царство цар Иван Срацимир и неговата съпруга царица Анна? Отговорите могат да бъдат открити в крепостта "Баба Вида" , която през XIV век царят обитавал като феодален замък, а днес в една от залите му са подредени възстановки на облекла от този период...

публикувано на 27.03.24 в 16:20

Кристина Патрашкова представя "Въпреки всичко" в Козлодуй

Известната българска журналистка Кристина Патрашкова ще представи книгата си "Въпреки всичко. Българските писатели в годините на цензурата" на среща с читатели в Козлодуй . Това е вторият северозападен град след Враца, който авторката ще посети по повод излизането на книгата. Поканата ѝ отправят от местното читалище, но както Кристина Патрашкова..

публикувано на 27.03.24 в 16:01